Rok 2020 był dla jazzu bardzo dobry. Przyniósł wiele znakomitych albumów, wiele wydawnictw zostało odnalezionych dzięki czemu możemy się nimi cieszyć. Wybraliśmy 25. według nas najlepszych albumów jazzowych, wierzcie nam – nie było to łatwe. Naprawdę ten rok był znakomity pod kątem wydawnictw płytowych.


25. Jyoti “Mama, You Can Bet!”

24. Diana Krall “This Dream of You”

23. O.N.E. Quintet „One”

22. Łukasz Ojdana „Kurpian Songs & Mediations”

21. Gregory Porter „All Rise”

20. Maciej Gołyźniak Trio „The Orchid”

19. Somi „Holy Room: Live at Alte Oper With Frankfurt Radio Big Band”

18. Nubya Garcia “Source”

17. Ella Fitzgerald „The Lost Berlin Tapes”

16. Krzysia Górniak „Memories”

15. Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents “Jammin’ with KC”

14. Kenny Washington „What’s the Hurry”

13. Norah Jones „Pick Me Up Off the Floor”

12. Melody Gardot “Sunset in the Blue”

11. Marcin Wasielewski Trio „Arctic Riff”

10. Dominik Wania „Lonely Shadows”

9. GoGo Penguin “GoGo Penguin”

8. Kandace Springs “The Women Who Raised Me”

7. Tim Allhoff „Sixteen Pieces for Piano”

6. Kurt Elling „Secrets Are the Best Stories”

5. EABS „Discipline of Sun Ra”

4. Błoto „Kwiatostan”

3. Andrew Wasylyk “Fugitive Light and Themes of Consolation”

Trzeci z trylogii (prawie całkowicie) instrumentalnych wycieczek po krajobrazie i architekturze wschodniej Szkocji album Andrew Wasylyka zawiera relację z podróży, którą rozpoczął w 2017 roku. „Fugitive Light and Themes of Consolationna” pełen jest przestrzeni i wolnej woli do niej przynależącej, zarówno fizycznej jak i emocjonalnej.

2. Kamaal Williams “Wu Hen”

„Wu Hen” to album będący zaproszeniem do wzniesienia się na wyższy poziom. Filmowe smyczki Miguela-Atwooda Fergusona i wirtuozowski saksofon Quinna Masona to fakturowe dodatki, które zapewniają głębsze, wielowarstwowe wrażenia niż poprzednie wydawnictwa Kamaala Williamsa. Przywracając groove na pierwszy plan, „Wu Hen” oscyluje pomiędzy niebiańskim jazzem, funkiem, rapem i R&B, wzmocnionym surowym, ciężkim bitem grime, jungle, house i garage – samozwańczym fusion, który Kamaal opisuje jako Wu Funk.

1. Tom Misch, Yussef Dayes “What Kinda Music”

„What Kinda Music” Toma Miscaha i Yussefa Dayes’a to zachwycający efekt współpracy między dwoma artystami z dwóch różnych światów, jeden z najbardziej wyjątkowych i oryginalnych projektów w ostatnim czasie. Wydawcą albumu jest Blue Note Records – legendarna wytwórnia, niezwykle wpływowa siła w świecie jazzu od wielu dekad. „What Kinda Music” to podróż przez elegancką elektronikę, progresywny jazz, vintage hip-hop i wiele, wiele więcej.