Nominowany do Mercury i BRIT oraz laureat NME Award Loyle Carner słynie z perfekcyjnego dopasowania tekstów do muzyki, jak również ze swojej miłości do hip-hopu złotej ery. W „Yesterday” spotyka się z niezaprzeczalnie jednym z najlepszych producentów naszych czasów. Madlib dobrał bit, który idealnie komponuje się z niepodrabialnym flow Carnera oraz jego zwrotek pozbawionych kompromisów.

Światowa premiera „Yesterday” odbyła się w audycji Annie Mac na antenie BBC Radio 1. Loyle został ogłoszony pierwszym artystą nowej serii BBC 6 Artist in Residence. Jego pierwszy program wyemitowano 10 listopada, audycja jest teraz dostępna w serwisie BBC Sounds. W pierwszym odcinku Carner zgłębiał tajniki szerokiej i pełnej perełek dyskografii Kanye Westa. Artysta poprowadzi łącznie 10 odcinków i będzie przybliżał słuchaczom m.in. takich kultowych producentów jak Madlib czy J Dilla.

W „Yesterday” słyszymy, jak chłopiec staje się mężczyzną i coraz lepiej zaczyna rozumieć otaczający go świat. Bohater tekstu zaczyna głośno sprzeciwiać się politycznej oraz społecznej dyskryminacji. Loyle Carner tak mówi o utworze:

Nie jest tajemnicą, że Madlib to mój muzyczny bohater. Napisałem „Yesterday” niemal 2 lata temu, ale na początku miałem problemy ze zdobyciem praw do wykorzystania sampla, dlatego też już straciłem nadzieję, że kawałek ujrzy światło dzienne. Utwór opowiada o konieczności wyboru: „jesteś biały czy czarny?” w świecie, w którym nie możesz być pomiędzy. Nic nie zmieniło się od mojej ostatniej płyty, nic nie zmieniło się od ostatniego wieku. Byłoby wspaniale, gdyby wkrótce „Yesterday” okazało się tylko wspomnieniem czasów minionych. Chciałbym, abyśmy jako wspólnota mogli iść naprzód z większym szacunkiem, akceptacją oraz zrozumieniem.

Klip do singla Loyle wyreżyserował razem z bratem Ryanem – The Coyle-Larner Brothers. Obrazek to typowa historia o dorastaniu, w której historia zatacza koło i na długo zostaje w głowie. Teledysk nakręcono jednym ujęciem. W ekipie pojawiła się obsada słynnego musicalu „Hamilton”. The Coyle-Larner Brothers zadebiutowało jako reżyserski duet przy okazji klipu dla Arlo Parks.


W 2019 ukazał się drugi album w dorobku Loyle’a Carnera, „Not Waving, But Drowning”. Krążek spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków. Polscy fani mogli usłyszeć materiał z płyty w trakcie OFF Festivalu 2019. Debiutancki album artysty, „Yesterday’s Gone”, otrzymał nominacje do nagród BRIT oraz Mercury.