21 listopada w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie, będzie miał miejsce wyjątkowy koncert – „Pocztówki z Rio”, w wykonaniu kwintetu Henryka Miśkiewicza, Doroty Miśkiewicz oraz Melanidis Orchestra. Koncert, będący wynikiem brazylijskich fascynacji Henryka, jest okazją do artystycznego spotkania Ojca i Córki, ważnej dla nich także ze względów emocjonalnych. Oboje podkreślają to zawsze w wywiadach, widać to także na scenie.

Oprócz Henryka i Doroty koncert wykonają czołowi muzycy jazzowi: Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski, Sławomir Kurkiewicz, Łukasz Żyta i wspomniana Melanidis Orchestra.

STREAM KONCERTU:


Koncert „Pocztówki z Rio” to wynik brazylijskich fascynacji wybitnego polskiego saksofonisty, kompozytora i aranżera, Henryka Miśkiewicza. Jego pomysł nie ma jednak dosłownego charakteru i nie polega na bezpośrednim przeniesieniu konkretnych utworów muzyki brazylijskiej na polski grunt. Henryk Miśkiewicz wykorzystuje w nim elementy muzyki brazylijskiej, takie jak rytm samby, czy bossa novy, dopisując do nich fragmenty na klasyczny kwintet smyczkowy i instrumenty dęte, kojarzone z muzyką europejską. Najwięcej przestrzeni pozostawia jednak gatunkowi, który jest mu najbliższy, czyli muzyce jazzowej – koncert opiera się bowiem w znacznej mierze na improwizacjach w wykonaniu artystów należących do ścisłej czołówki polskiego jazzu. Założeniem Henryka Miśkiewicza jest nie tylko interpretowanie brazylijskich utworów, ale również komponowanie własnych oraz aranżowanie znanych polskich tematów na brazylijski sposób. Na program koncertu składają się zatem nie tylko muzyczne pocztówki z Rio do Polski, ale i z Polski do Rio!