“Dziennik” Eskaubei & Tomek Nowak Quartet ft. Eldo, Mr Krime to ostatni utwór realizowany w ramach projektu Muzyczny Tyrmand, publikowany w 20. rocznicę ukazania się albumu „Światła Miasta”. Projekt zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, realizowany z okazji trwającego właśnie roku Leopolda Tyrmanda, inspirowany takimi powieściami Leopolda Tyrmanda jak: Siedem dalekich rejsów, Zły czy Filip, zostaje uwieńczony za sprawą muzycznej interpretacji książki „Dziennik 1954”. W utworze gościnnie usłyszymy Eldo, który wraz z Eskaubei zmierzy się z tematem zapisków dziennika do muzyki stworzonej przez członka zespołu, Tomasza Nowaka. W nasze ręce trafia także kolejna grafika autorstwa Kamila Jaczyńskiego, przepełniona strachem i niepokojem, nawiązująca do wiersza Juliusza Słowackiego, gdzie czytamy – “Polska, Polska”. To właśnie dziennikowi oddaje się wszystkie niewypowiedziane, wątpliwe i delikatne dla ust sprawy.

Muzyczny Tyrmand to projekt inspirowany twórczością Leopolda Tyrmanda.

Zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet biorąc na warsztat takie powieści jak: „Siedem dalekich rejsów”, „Zły, „Filip” oraz książki „Dziennik 1954”, przepuścił je przez swoją artystyczną wrażliwość i poddał własnym interpretacjom, w efekcie czego słuchacze otrzymali 4 premierowe utwory. Około jazzowa formuła muzyczna w połączeniu z rapowanym słowem, wydaje się dziś formą wypowiedzi najtrafniej odzwierciedlającą charakter twórczości i osobowości Leopolda Tyrmanda, a także doskonałą formułą do świętowania ustanowionego w 2020, roku Leopolda Tyrmanda.

Gościnnie w utworach usłyszyliśmy takich artystów jak: Eldo, Proceente oraz Afrojax. Za oprawę wizualną projektu odpowiedzialny był Kamil Jaczyński, który przygotował dedykowane obrazy do każdego z utworów. Premierze każdego utworu towarzyszył podcast muzyków, mówiący o procesie twórczym projektu, a także towarzyszących im inspiracjach.