W 2017 roku, zachwycony malarstwem Rafała Bujnowskiego, stworzyłem muzykę do cyklu „Nokturn (Graboszyce)”. Kilka dni temu w pracowni Rafała nagrałem koncert, który zostanie zaprezentowany premierowo w najbliższej „Domówce z Dwójką” – mówi Sławek Jaskułke.

Emisja wydarzenia w sobotę 31 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Sławek Jaskułke to pianista i kompozytor.

Twórca, który dobrze czuje się zarówno w stylistyce jazzowej, jak i modern classical. Artysta eksplorujący obszary muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej. Albumem „Park.Live, Nature Concrete Music Vol. I” sięgnął po dokonania z zakresu muzyki konkretnej, a jego twórczość bywa inspirowana przyrodą (album „Sea”) i naturą człowieka (albumy „Senne” oraz „The Son”). Swój styl określa mianem „muzyki improwizowanej o określonej tonalności”, a jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczne brzmienie uzyskiwane dzięki grze na instrumencie z moderatorem. Stworzył projekt „Chopin na pięć fortepianów” (premiera na Expo 2010 w Szanghaju) i napisał muzykę na sekstet jazzowy „Komeda Recomposed”, będący odniesieniem do twórczości Krzysztofa Komedy. 

27 listopada 2020 roku ukaże się jego kolejny album – Sławek Jaskułke for Rafał Bujnowski „Music On Canvas”, zawierający nagrania inspirowane pracami Bujnowskiego, a dokładnie stworzonym przez niego w latach 2012-13 cyklem „Nokturn (Graboszyce)”. Malarz i grafik, jeden ze współzałożycieli słynnej Grupy Ładnie (m.in. wraz z Marcinem Maciejowskim i Wilhelmem Sasnalem), na monochromatycznych obrazach z tej serii przedstawia skąpaną w księżycowym blasku swoją rodzinną miejscowość. Jaskułke – co pokazuje nagranie zapowiadające najnowszy album – tworzy do nich minimalistyczne fortepianowe struktury, przywołujące na myśli oniryczne kompozycje Maxa Richtera czy Nilsa Frahma. Jak wybrzmią one w „Domówkowych” warunkach? Zapraszamy do wysłuchania koncertu lub obejrzenia go w wersji online.