“Herdzin meets Bacewicz” to projekt zrealizowany dzięki programowi Kultura w sieci. Niemal godzinny koncert został zarejestrowany w zabytkowych wnętrzach Akademii Muzycznej w Łodzi noszącej imię kompozytorki. W programie znalazł się “IV Kwartet smyczkowy” Grażyny Bacewicz i “Fantazja” na jego tematy napisana przez pianistę, kompozytora i aranżera Krzysztofa Herdzina.

Obu utworów można posłuchać w wykonaniu Royal String Quartet – jednego z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, który z powodzeniem wykonuje muzykę klasyczną i współczesną. W drugim utworze, skomponowanym na zamówienie zespołu, towarzyszy mu także kwartet jazzowy – Krzysztof Herdzin Quartet, pod kierownictwem kompozytora. 

To jeden z wielu pomysłów na to, jak poprzez muzykę utrzymać kontakt z słuchaczami mimo obostrzeń często uniemożliwiających organizowanie koncertów z publicznością. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu, by móc we własnym domu wysłuchać koncertu z ciekawym programem wykonanym przez najlepszych muzyków. 

Program koncertu:

Grażyna Bacewicz – IV Kwartet smyczkowy (1951)
1. Allegro molto // 2. Andante // 3. Allegro giocoso

Royal String Quartet: Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce; Elwira Przybyłowska – II skrzypce; Paweł Czarny – altówka; Michał Pepol – wiolonczela

Krzysztof Herdzin – Fantazja na tematy IV Kwartetu smyczkowego Grażyny Bacewicz (2005)
1. Allegro molto // 2. Andante // 3. Allegro giocoso

Krzysztof Herdzin Quartet: Krzysztof Herdzin – fortepian; Maciej Sikała – saksofon sopranowy; Robert Kubiszyn – kontrabas; Cezary Konrad – perkusja


Program Kultura w sieci jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii. Jego celem jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia online.