18 października odbyła się premiera pierwszego z siedmiu odcinków filmu „Polski jazz w Chinach”. Seria wideo dokumentów została zrealizowana na podstawie wieloletniego projektu Jazz Po Polsku, w ramach którego w Państwie Środka wystąpiło aż 100 polskich muzyków. Filmy przedstawiają archiwalne nagrania tras koncertowych i są opatrzone aktualnym komentarzem zarówno artystów, jak i twórcy projektu. Pierwsza cześć jest już dostępna do obejrzenia bezpłatnie w sieci.

W skład serii filmów dokumentalnych „Polski jazz w Chinach” wchodzi siedem odcinków w reżyserii Macieja Głowińskiego. Przedstawiają one przygody polskich muzyków w Chinach, zarejestrowanych przy okazji tras koncertowych Jazz Po Polsku w latach 2014-2019. Wzięła w nich udział czołówka młodej, polskiej sceny jazzowej. Artyści zagrali ponad 200 koncertów w 30 chińskich miastach. Filmy są emitowane co tydzień bezpłatnie na oficjalnych kanałach społecznościowych Jazz Po Polsku – Facebooku i Youtubie. Bohaterem pierwszego odcinka jest Michał Sołtan, lider warszawskiej formacji Imagination Quartet, która w 2014 roku rozpoczęła serię tras koncertowych Jazz Po Polsku „Live in China”.

„Film powstał z chęci stworzenia czegoś nowego w czasach pandemii. Długie rozmowy z muzykami, które prowadziłem podczas tras koncertowych na przestrzeni sześciu latach, zainspirowały mnie do działania. W podróżach prawie od samego początku towarzyszył mi również filmowiec i dokumentalista, Maciej Głowiński. Niemal wszystkie trasy zostały nagrane, więc nasze archiwum video pęka w szwach. W programie zobaczymy wiele ciekawych materiałów z Chin, zarówno tych z koncertów jak i zakulisowych” – opowiada Jakub Krzeszowski, twórca Jazz Po Polsku oraz autor programu.

Obraz opatrzyliśmy również aktualnym komentarzem. Tematy poruszane z muzykami, którzy mieli okazję koncertować w Państwie Środka, nie dotyczą tylko jazzu, jazz jest punktem wyjścia do głębszych rozważań na temat kultury, społeczeństwa, relacji międzyludzkich” – kontynuuje Krzeszowski, który spędził w trasie koncertowej po Azji ponad 450 dni. W rozmowach z muzykami wziął udział również Piotr Jagielski, niezależny dziennikarz (PAP, Onet), laureat m.in. Warszawskiej Premiery Literackiej za książki „Bird Żyje” oraz „Legia Mistrzów”. W kolejnych odcinkach zobaczymy przygody i rozmowy z Michałem Ciesielskim, Tomaszem Chyłą, Pawłem Kaczmarczykiem, Wojtkiem Mazolewskim, Joachimem Menclem, Markiem Napiórkowskim, Michałem Milczarkiem, Stefanem Nowakowskim, Rafałem Sarneckim.

Jazz Po Polsku jest organizacją prezentującą szerokie spektrum polskich artystów młodego pokolenia poza granicami kraju. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 roku w ramach JPP w odbyło ponad 300 wydarzeń, w większości w Azji.

Serię filmów „Polski jazz w Chinach” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.