„Giant Steps” Johna Coltrane’a – pierwszy wydany w barwach Atalantic Records album wpływowego jazzowego saksofonisty – niezmiennie zadziwia i inspiruje słuchaczy odkąd ukazał się 60 lat temu.

Z okazji jubileuszu, „Giant Steps: 60th Anniversary Deluxe Edition” ukazuje się na 180-gramowym podwójnym winylu oraz w zestawie 2CD.

Obydwie wersje zwierać będą na nowo zremasterowaną wersję oryginalnego albumu oraz 8 alternatywnych wersji nagrań. Na wydawnictwo złoży się również replika oryginalnej koperty, wykorzystanej przy pierwszym tłoczeniu stereo, a także opakowanie z książeczką wypełnioną zdjęciami (także niepublikowanymi) oraz komentarzami (w tym autorstwa historyk, Ashley Kahn).

Album „Giant Steps” nagrany został w 1959 roku w nowojorskich studiach Atlantic. W sesji udział wzięli: John Coltrane na saksofonie tenorowym, Paul Chambers na podwójnym basie, Tommy Flanagan na fortepianie oraz Art Taylor na perkusji acz przy utworze „Naima” za perkusją zasiadł Jimmy Cobb a Wynton Kelly zagrał na fortepianie. Warto zaznaczyć, że zasadnicza część sesji do „Giant Steps” rozpoczęła się niespełna dwa tygodnie po tym, jak Coltrane zakończył z Milesem Davisem prace nad „Kind of Blue”, który okazał się najlepiej sprzedającym się jazzowym albumem w historii.

Uważany za przełomowe dzieło współczesnej jazzowej improwizacji, „Giant Steps” dostąpiło rzadkiego zaszczytu i w 2004 roku zostało wspinane przez Bibliotekę Kongresu do National Recording Registry (Narodowego rejestru nagrań). Płyta zasłynęła tzw. „zmianami Coltran’a”, a niektóre pochodzące z niej kompozycja dziś są jazzowymi standardami, w tym zatytułowana na część żony „Naima” oraz utwór tytułowy.

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.