Legendarny zespół Earth, Wind & Fire oraz Legacy Recordings prezentują September 2020 zremiksowany przez mistrza gatunku Erica Kuppera (producent wykonawczy: PRO MOTION The Brad LeBeau Company, Inc.). Utwór jest już dostępny na wszystkich platformach cyfrowych.


22 września od godziny 1 w nocy  DJ Spinna poprowadzi 3-godzinną wirtualna imprezę, która będzie transmitowana na kanale YouTube Earth, Wind & Fire. Podczas uroczystości pojawią się członkowie zespołu: Philip Bailey, Verdine White i Ralph Johnson oraz goście specjalni.

W ubiegłym tygodniu, 42 lata po premierze „September” zadebiutował na 4. miejscu listy Billboard LyricFind U.S, co jest rzadkim zjawiskiem w przypadku piosenki z back katalogu. 17 września singiel otrzymał 6-krotną platynę od RIAA.

Po raz pierwszy usłyszałem zmasterowany mix „ September ” na naszej prywatnej imprezie – powiedział Philip Bailey – Nigdy nie przypuszczałem, że tak prosta, chwytliwa piosenka stanie się ulubionym przez wszystkie pokolenia na całym świecie przebojem wszech czasów.


Nagrany we wrześniu 1978 roku singiel „September” został wydany przez ARC / Columbia Records 18 listopada stając się natychmiastową sensacją. Zajął 1. miejsce na liście Billboard Hot R&B Songs, 8. miejsce na liście Hot 100 i 3. miejsce na liście UK Singles.

„September” stał się jednym z najbardziej lubianych utworów z dyskografii Earth, Wind & Fire. Był to i jest nadal utwór, który skłaniał do imprezowania i zapraszał do tańca.

Oparty na progresji akordów autorstwa gitarzysty Al McKaya utwór był wspólnym dziełem założyciela i wokalisty EWF Maurice’a White’a oraz autora tekstów Allee Willisa.

Przez dziesięciolecia „September” był najlepiej sprzedającym się utworem EWF (osiągnął status RIAA Gold w czasach, gdy oznaczało to 1 milion sprzedanych egzemplarzy), a od września 2017 roku sprzedał się w ponad 2 milionach kopii cyfrowych w samych tylko  Stanach Zjednoczonych. Singiel otrzymał certyfikat 6-krotnej platynowej płyty.

Od czasu premiery „September” wywiera wpływ na popkulturę. Utwór ten był podstawą piosenek wykorzystywanych przez kluby piłkarskie w Wielkiej Brytanii i został zaadaptowana przez fanów reprezentacji Anglii na Mistrzostwach Świata FIFA 2018 w Rosji. Wersja piosenki Anny Kendrick i Justina Timberlake’a została wykorzystana w filmie Trolle. Przez lata „September” był zarówno remiksowany jak i coverowany przez innych artystów. Piosenka została zremiksowana przez angielski duet Phats and Small i znalazła się w 1999 roku na kompilacji The Ultimate Collection EWF. Na Boże Narodzenie 2014 roku zespół swoją piosenkę przerobił na „December” i umieścił ją na świątecznym.

Earth, Wind & Fire powstał w Chicago w 1969 roku.

Na początku 1970 roku, Marice przeprowadził się do Los Angeles planując powołanie zespołu. Kiedy jego brat, basista Verdine White znalazł się w czerwcu w Los Angeles, Maurice zaczął składać Earth, Wind & Fire, który stał się siódmą najlepiej sprzedającą się grupą muzyczną wszech czasów w Ameryce, tworząc na przestrzeni lat i dziesięcioleci muzykę łączącą XX i XXI wiek.

Zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame i Vocal Group Hall of Fame, zdobył osiem nagród Grammy i cztery American Music Awards, a także wiele innych wyróżnień, w tym prestiżową nagrodę Soul Train Legend. EWF otrzymał wyróżnienia za całokształt twórczości od ASCAP, NAACP, BET oraz gwiazdę w Hollywood Walk of Fame. W 2019 roku ich wkład w sztukę i kulturę został doceniony prestiżowym wyróżnieniem Kennedy Center Honors. EWF sprzedał ponad 90 milionów albumów na całym świecie.