Z początkiem sierpnia, ECM Records ogłosiło plany wydania albumu znakomitego polskiego pianisty Dominika Wani. Od dzisiaj wydawnictwo jest dostępne! „Lonely Shadows” to świadectwo oryginalności i kreatywności artysty doskonale wpisujące się w trend słynnych solowych nagrań fortepianowych ECM Records. 

Jak mówi Dominik Wania:

„Album solowy to poważny krok w rozwoju artystycznym pianisty. Wiele dla mnie znaczy, że ta propozycja wyszła od Manfreda Eichera i ECM. Od początku czułem, że będzie to nagranie w pełni improwizowanej muzyki”. W swoim podejściu do improwizacji na tym albumie, jak zauważa, sam dźwięk wyznacza kierunek rozwoju materiału, a także ekspresji i emocji: „Nie chciałem przygotowywać niczego wcześniej. Żadnych form, szkiców melodycznych czy warstw harmonicznych. Polegałem w pełni na procesie twórczym grania tu i teraz.” Jednocześnie muzyka z Lonely Shadows odzwierciedla estetyczny wpływ kompozytorów klasycznych, których Wania podziwia i uważnie studiuje, „w tym Satiego, Webera, Skriabina, Prokofieva, a w szczególności Ravela i Messiaena”.


Po entuzjastycznie przyjętych albumach nagranych wspólnie z Maciej Obara Quartet („Unloved”, „Three Crowns”) dla ECM Records, polski pianista Dominik Wania wydaje pierwszy solowy album dla tej samej prestiżowej niemieckiej wytwórni. Album został nagrany w listopadzie 2019 roku w studio w Lugano. Wrażliwość, brzmienie i struktura dźwięku pianisty wywodzi się z klasycznego wykształcenia, ale Wania posiada także niesamowity instynkt improwizatorski skupiający się detalach. To balansowanie między klasyką a improwizacją sprawia, że Dominik Wania jest dziś jednym z najbardziej charakterystycznych artystów swojej generacji. 

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.