ARTEMIS – supergrupa jazzowa składająca się z samych kobiet: pianistki i dyrektorki muzycznej Renee Rosnes, klarnecistki Anat Cohena, saksofonistki tenorowej Melissy Aldany, trębaczki Ingrid Jensen, basistki Noriko Ueda, perkusistki Allison Miller i wokalistki Cécile McLorin Salvant – wydaje poruszający singiel instrumentalny „Big Top„.

Skomponowany przez RosnesBig Top” to podróż do przeszłości, która jest ironiczną aluzją do dawnego postrzegania kobiet w jazzie jako zupełnej nowości. Rosnes mówi, że kanciastość kompozycji inspirowana karnawałem używa cyrkowej metafory, aby „odegnać stereotypy i pozbawić je mocy. To tylko kwestia czasu, zanim świat zobaczy, że grupa kobiet bawiących się razem – pod względem płci – nie będzie niczym niezwykłym”.

„Big Top” to trzeci singiel z nadchodzącego debiutanckiego albumu ARTEMIS, który ukaże się 11 września nakładem Blue Note Records, i jest już dostępny w przedsprzedaży na winylu, CD jak i do pobrania.


Otwierający album utwór „Goddess Of The Hunt” to porywająca kompozycja instrumentalna napisana przez Miller, która nawiązuje do greckiej bogini-imienniczki zespołu. Oszałamiający cover „If It’s MagicSteviego Wondera zaaranżowany przez Rosnes zawiera urzekający wokal Salvant. Wszystkie trzy wizualizatory piosenek mają również oryginalne grafiki autorstwa wokalistki.