Hip-hop lat 90 był muzycznym drogowskazem dla całego pokolenia milenialsów. Zarówno ekipa stojąca za Astigmatic Records jak i duet producentów Bennelux wychodzi z korzenia związanego z kulturą czterech elementów. Mixtape “Old to the New”, jak sama nazwa wskazuje, jest próbą przeniesienia wczesnych muzycznych inspiracji w przyszłość – na grunt 160 BPM, w świat juke’u i footworku. 

Bennelux to duet producencki rozbity pomiędzy Poznaniem a Londynem.

Lux Familiar i Benncart wyspecjalizowali się w wysokooktanowej muzyce juke, footwork, jungle i wszystkiego co oscyluje wokół 160 BPM. Już na pierwszym zbiorze czterech stworzonych wspólnie EPek nie bali się odniesień do hip-hopu. Tym razem jest to stuprocentowy hołd dla nowojorskiego brzmienia z lat 90. 

Odnosząc się do przeszłości chcieliśmy stworzyć coś zupełnie nowego, przekształcając ją na utrzymany w zawrotnym tempie nowocześniejszy grunt, którym były brzmienia juke/footwork wywodzące się z Chicago. W większości przypadków elementem wyjściowym były sample, które uprzednio okraszały wspomniane wyżej klasyczne hip-hopowe kawałki, na których kształtowaliśmy swoją świadomość muzyczną. – podkreśla Benncart.


“Old to the New” to sentymentalna podróż przez kulturę, która wychowała nową falę artystów – od grafików, malarzy, reżyserów przez profesjonalnych tancerzy, po instrumentalistów i producentów muzyki elektronicznej. Hip-hop z założenia był muzyką progresywną czerpiącą z przeszłości, by tworzyć coś nowego, i z taką ideą powstał ten mixtape, w opozycji do dzisiejszego rapu obdartego ze swoich fundamentów.

Większość materiału została wyprodukowana w 2014 roku. W tym samym czasie odszedł DJ Rashad – niekwestionowany lider i innowator chicagowskiej sceny. Na mixtapie można usłyszeć aż dwa utwory bezpośrednio poświęcone legendzie Teklife crew. Są to ostatnie numery po obu stronach winyla – “Moment of Silence”, który swoją premierę miał sześć lat temu na Soundcloudzie robiąc furorę w footworkowym środowisku oraz niepublikowany dotąd “Kiss the Sky”.

Mixtape został wydany na ręcznie numerowanym, otagowanym winylu w limitowanym nakładzie 222 sztuk. Ilustracje starego Dworca Głównego w Poznaniu przygotował rso196, które finalnie spiął w całość Animisiewasz. Winyl oraz wersja cyfrowa będą dostępne tylko i  wyłącznie na Bandcampie. Dedykujemy ten mixtape wszystkim tym, którzy w nas wierzą i wspierają w tych trudnych czasach.

Album “Old to the New dostępny jest od 17 lipca.