Memorial to Miles to festiwal muzyki jazzowej odbywający się w Kielcach. Festiwal jest niejako hołdem dla legendarnego trębacza jazzowego – Milesa Davisa. Odbywa się zawsze we wrześniu, w okolicy rocznicy śmierci artysty. Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach 24 – 27 września.

EABS wystąpi podczas tegorocznej edycji Memorial To Miles Targi Kielce Jazz Festival. Więcej informacji, tutaj.


Po świetnie przyjętym przez publiczność i krytyków debiutanckim krążku „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”, poświęconemu mniej znanej twórczości legendarnego polskiego kompozytora, w 2018 roku wrocławska formacja EABS poszła za ciosem wydając dwie kolejne płyty winylowe („Live” oraz „Na taśmę”) wieńcząc dzieło „Tryptykiem Komedowskim”. Zaskakujące przyjęcie debiutu zespołu zaostrzyło apetyt słuchaczy na zupełnie inne nagrania. Na album, tym razem już w stu procentach autorski, trzeba było jednak poczekać aż 2 lata.

Zespół EABS tym razem nie sięgał bezpośrednio do kompozycji mistrzów polskiej szkoły szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. Muzycy nie zapomnieli przy tym, że dziedzictwo, to w pewnym sensie kapitał przeszłości, który generuje tożsamość i buduje przyszłość. Dlatego przodkowie z ery jazzowej i bigbitowej wskazali drogę, którą zespół powinien obrać w swoich dalszych muzycznych poszukiwaniach. Głownie przez chęć do eksperymentowania i poszukiwania unikalnego brzmienia. Dzięki ich koncepcjom grupa postanowiła jeszcze głębiej wsłuchać się w swoje własne „ja”. To pozwoliło uniknąć obsesji imitacji zachodniego brzmienia, którym opanowany jest coraz bardziej generyczny rodzimy rynek muzyczny.


Konceptualny kierunek oraz pierwsze szkice kompozycji były gotowe już po wakacjach 2017 roku. Jednak ogromne tempo koncertowe, oraz chęć poszerzenia składu o saksofon sopranowy i flet na których zagrał Tenderlonious, nie pozwalały na szybkie ruchy w studiu. Zwłaszcza, że gość z Londynu musiał przylecieć na sesje do Wrocławia. Na szczęście czas działał tylko na korzyść tego materiału. Zespół był już niesłychanie zgrany realizując założenia podczas nagrań. Kompozycje dojrzały i ewoluowały jeszcze bardziej.

Program tegorocznej edycji:

  • 24 września (39 PLN) 

19:00 – Kasia Osterczy Trio 
20:00 – WEBAND (Wyleżoł / Kaletka / Mika / Mucha / Hodek) 

  • 25 września (39 PLN) 

19:00 Big Band Małopolski pod dyrekcją Ryszarda Krawczuka / aranżacje i kompozycje Karola Ślusarskiego 
20:30 Tomasz Chyła Quintet 

  • 26 września (49 PLN) 

18:00 EABS
20:00 Tribute To Miles Orchestra 

  • 27 września (49 PLN) 

18:00 Maciej Obara Quartet 
20:00 Myele Manzanza Quartet

Organizatorzy zachęcają do zakupu karnetów. Z przyczyn sanitarnych jest możliwość udostępnienia jedynie 50% miejsc na widowni. 

Karnety dostępne są tutaj.