Lider jednego z najważniejszych dzisiaj w Europie zespołów akustycznego jazzu. Miał 19 lat, gdy nagrał pierwszą płytę z Tomaszem Stańko. Ze swoim własnym zespołem opublikował album jako dwudziestolatek. W wieku 26 lat nagrywał już dla najważniejszej europejskiej wytwórni jazzowej – ECM. Dziś prowadzi jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich zespołów. Jazzfanów nie trzeba chyba przekonywać: w sobotę o godzinie 19.00 słuchamy Marcina Wasilewskiego. Transmisja na antenie radiowej Dwójki, stronie internetowej, YouTube oraz Facebooku stacji. 

Co weekend o tej samej porze Program 2 Polskiego Radia organizuje koncerty odbywające się w domach zaprzyjaźnionych z Dwójką artystów. W najbliższą sobotę o godzinie 19.00 Marcin Wasilewski zaprosi słuchaczy oraz internautów do swojej pracowni na warszawskiej Woli, gdzie wykona dla nich słynny temat Tomasza Stańki „Gama„, znany standard „My Favorite Things” Richarda Rodgersa, „Pannonice” Theloniousa Monka oraz własne kompozycje. Wśród nich znajdzie się m.in. utwór „Glimmer of Hope„, który otwiera najnowszą, wydaną zaledwie trzy tygodnie temu płytę tria pianisty nagraną z samym Joe Lovano – „Arctic Riff”.

Marcin Wasilewski to lider najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego, które od 25 lat odnosi sukcesy na całym świecie. Ceniony muzyk i kompozytor, laureat kilkunastu prestiżowych nagród muzycznych – zarówno zespołowych, jak i indywidualnych, m.in. aż ośmiu Fryderyków (czterokrotnie jako Jazzowy Muzyk Roku oraz czterokrotnie za płyty, które otrzymały tytuł Jazzowych Albumów Roku). Tym samym jest najczęściej nagradzanym Fryderykiem polskim jazzmanem obok Tomasza Stańki. W 2005 roku został uznany przez prestiżowy magazyn jazzowy „Down Beat” za wschodzącą gwiazdę światowej pianistyki jazzowej. Polskie Radio doceniło go m.in. w 2011 roku – radiowa Trójka przyznała mu wówczas „Mateusza” w kategorii „Muzyka jazzowa” za płytę „Faithful”.

Na swoim koncie ma jedenaście albumów wydanych z własnym zespołem, tym samym od 27 lat: sześć jako Simple Acoustic Trio, a kolejne pięć już pod szyldem Marcin Wasilewski Trio. Pierwsze wydawnictwo grupy, „Komeda” (1995), było jednym z najgłośniejszych debiutów tamtych lat. Tomasz Stańko, z którym zespół nagrał aż cztery albumy, twierdził: „w całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni”. Wraz ze słynnym trębaczem trzykrotnie odbyli tournée po Stanach Zjednoczonych, grając na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. Blues Alley w Waszyngtonie, Merkin Concert Hall i Birdland Jazz Club w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festival oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz byli najdłużej grającymi z trębaczem muzykami w całej artystycznej karierze Tomasza Stańki.

Transmisja koncertu w „Domówce z Dwójką” w sobotę 18 lipca o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku i YouTube stacji.