Artyści przenieśli do sieci całą swoją aktywność, biorąc udział w charytatywnych challange’ach, nagrywając nowe utwory, organizując koncerty online etc.

„Jest jednak ogromna grupa osób, będąca częścią muzycznego świata lub chcąca nią zostać, która przez pandemię stanęła w obliczu niezwykłych trudności.” – mówi Olga Woźniak tworząca w Londynie wyjątkowe zajęcia w sieci jako Olga Vocal Coach.

Do tej grupy należą wszyscy początkujący lub zaawansowani, ale jeszcze niewyspecjalizowani muzycy i wokaliści oraz profesjonaliści. Wszyscy ci, którzy się uczą lub rozwijają swoje umiejętności. Dotychczas właściwie wszystkie zajęcia wokalu lub gry na wybranym instrumencie odbywały się w bezpośrednim kontakcie nauczyciela z uczniem. System nauki oparty był na relacji mistrz – uczeń. W sytuacji przymusowej izolacji i wprowadzonych surowych zasadach dystansu społecznego wydawać by się mogło, że nauka jest niemożliwa, że trzeba ją przerwać lub znacząco ograniczyć.

Jak w sytuacji pandemii radzą sobie uczniowie wokalu i ich trenerzy?

„Można powiedzieć, że obecna sytuacja przyspieszyła zdarzenia, które już widzieliśmy na horyzoncie. Przed pandemią, od 10 lat prowadziłam w Londynie szkołę muzyczną, w której wraz ze swoimi pracownikami uczyłam wokalu i gry na pianinie. Mieliśmy kilka sal prób, w których odbywały się tradycyjne zajęcia. Jednak dzięki mediom społecznościowym zaczęły kontaktować się z nami osoby spoza Londynu nie mogące regularnie do nas przyjeżdżać. Wtedy z moją wspólniczką Hannah Cooper postanowiłyśmy uruchomić dla nich pierwsze zajęcia online.” – wspomina Olga Woźniak (Olga Vocal Coach). „Początkowo podyktowane to było chęcią przeskoczenia bariery geograficznej. Dziś jest to sposób na to, by kontynuować naukę lub w ogóle ją rozpocząć, aby nawet w tej trudnej sytuacji nie rezygnować ze swojej pasji” – dodaje.

Od kilku miesięcy w specjalnie skonstruowanych przez Olgę Woźniak kursach wokalu online biorą udział ludzie z całego świata – Polski, Wielkiej Brytanii, USA, Chin, Francji, Skandynawii czy nawet Indii.

Wyświetl ten post na Instagramie.

This is one of my online singing workshop. An alternative for those who don’t live in London and for those who still want to learn how to sing. The quality of online classes are as good as in person and moreover…you can meet new people and make friends from all over the world. I have good news for all of you singers ! I’m hosting another online workshop and you can purchase your tickets right now on www.vocal-icon.com Every workshop is different and we cover topics like : •Musical Theatre lovers •rnb soul jazz •riffs and runs •breathing technique •confidence •performance And lots more You can join from anywhere in the world. Book now at vocal-icon.com ❤️ #musicaltheatre #hamiltonmusical #hamiltonmusical #lesmiserables #lesmis #cats #soundofmusic #dreamgirls #musical #online #workshop #sing #singing #singer #song #singers #vocals #voice #riffsandruns

Post udostępniony przez Olga Wozniak Vocal Coach (@olgavocalcoach)

Wyzwania edukacji wokalnej online

Nowe pokolenie uczniów wokalu nie widzi żadnych przeszkód w edukacji przez Internet. Młodzi ludzie urodzeni po roku 2000 nie znają rzeczywistości bez tabletów, smartfonów, mediów społecznościowych i poczucia globalnej przynależności bez geograficznych barier. Dlatego właśnie zajęcia przez Internet nie są dla nich żadnym problemem, a kontakt przez ekran jest równie ważny jak twarzą w twarz.

„W szeroko pojętej edukacji liczy się zawsze ta sama kwestia – odpowiednia motywacja do nauki. Jako Olga Vocal Coach jestem dla moich uczniów takim samym trenerem online, jak offline. Dysponuję odpowiednim sprzętem, opracowałam specjalne cykle szkoleniowe pod kątem komunikacji przez Internet, a w zajęcia jestem zawsze zaangażowana na 100%. Dzięki temu, kiedy trafia do mnie uczeń, niezależnie od jego poziomu, skupiamy się na rozwijaniu jego pasji, czy przygotowaniu do egzaminów lub castingów poprzez doskonalenie warsztatu wokalnego, co jest uniwersalne i udaje się zarówno w studio, jak i przez Internet.” – mówi Olga.

Egzaminy, przesłuchania i codzienne wyzwania

Zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i innych krajach pomimo pandemii codzienność nie wyhamowuje. Osoby rozpoczynające lub rozwijające profesjonalne kariery także potrzebują wyjątkowego wsparcia w tym szczególnym czasie. Część z nich mierzy się z egzaminami kończącymi ich edukację formalną, a część z przesłuchaniami decydującymi o ich przyszłości (np. w tym momencie trwa w UK casting do programu The Voice, w którym biorą udział uczniowie Olga Vocal Coach).

„Zajęciami online wspieramy również profesjonalistów. Nie tylko tych, którzy zdają egzaminy, lecz także wyedukowanych wokalistów biorących udział w przesłuchaniach lub nagrywających własne albumy.” – mówi Olga Woźniak. „Dla wielu z nich konsultacje online służą zarówno poprawie niektórych aspektów wokalnych, jak i codziennemu wsparciu w doskonaleniu własnego materiału muzycznego. Bliskość i dostępność ich stałego trenera wokalu jest dla nich kluczowa w pracy nad własną twórczością” – dodaje.

Najbliższa przyszłość

Uczniowie londyńskiej trenerki Olga Vocal Coach odnoszą duże sukcesy na przesłuchaniach w prestiżowych szkołach muzycznych takich, jak Brit School, Italia Conti i BIMM University. Duża część staje się również gwiazdami znanych programów i konkursów, np. The X-Factor, The Voice Kids, Britain’s Got Talent, Teen Star & Open Mic UK. Czy obecna sytuacja będzie miała wpływ na przyszłe sukcesy młodych ludzi?

„Jestem niezwykle dumna z moich uczniów. Wbrew stresowi towarzyszącemu pandemii większość z nich całą energię włożyła w swoją pasję i samodoskonalenie. Potraktowali muzykę i wokal jako narzędzie radzenia sobie z tą sytuacją, a teraz skutkuje to ogromnymi postępami. Bez zajęć przez Internet nie osiągnęlibyśmy takiego efektu.” – podkreśla Olga. „Oczywiście, jeśli tylko będzie to możliwe wrócimy do studia. Jednak jestem pewna, że zajęcia wokalne online nadal będą stanowiły dużą część naszej pracy, ponieważ okazały się sukcesem również dla naszych zagranicznych uczniów.” – dodaje.


Olga Vocal Coach – trenerka wokalu, artystka, autorka i kompozytorka. Ukończyła prestiżową Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego (wokalno-instrumentalny wydział jazzu). Po pracy w Teatrze Muzycznym stworzyła własny projekt muzyczny, a następnie wydała dwa albumy z autorską muzyką. Jest bardzo doświadczonym wykonawcą śpiewającym z najlepszymi zespołami. Olga prowadzi indywidualne zajęcia, a także kursy mistrzowskie i warsztaty śpiewu w najlepszych londyńskich lokalizacjach, takich jak Pineapple Dance Studios w Covent Garden. Samouczki wokalne Olgi mają ponad 2,5 miliona wyświetleń na Instagramie i ponad 25 tysięcy obserwujących (Instagram: @olgavocalcoach).