Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce będzie w tym roku upływać pod znakiem polskich wykonawców – na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii. Na sobotnich koncertach wystąpią gwiazdy polskiego jazzu, będą premiery i jazzowe odkrycia.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Festiwal jest otwarty i dostępny dla każdego. Wyróżnia się walorami artystycznymi i edukacyjnymi oraz oryginalnym programem, zróżnicowanym stylistycznie – z uwzględnieniem z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów w muzyce polskiej i międzynarodowej. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy co potwierdzają  także ankiety i badania. Przez 25 lat istnienia zgromadził imponujące ponad pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3-4 tysiące widzów, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców.

Program Jazz na Starówce 2020:

4 lipca – Piotr Schmidt Quartet – Tribute to Tomasz Stańko

Powszechnie uznawany za jedną z nadziei naszego jazzu. Nadziei już spełniających się. Trębacz jazzowy, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach. Laureat wielu indywidualnych i zespołowych nagród, wyróżnień i Grand Prix, od wielu lat uważany  przez czytelników Jazz Forum za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce. Gał na liczących się festiwali jazzowych w Polsce i wielu w Europie. Współpracował lub współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

„Tribute To Tomasz Stańko”, to 11-ta płyta znakomitego trębacza  nagrana z plejadą  uznanych muzyków – jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych – Wojciecha Niedzieli , kontrabasisty Macieja Garbowskiego i perkusisty Krzysztofa Gradziuka (z RGG).

To hołd i podziękowanie złożone zmarłemu w lipcu 2018 roku artyście za ogromną inspirację i doznania , których muzyka Stańko dostarczała przez wiele lat. To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie. (Wulf Muller, Okeh Records – Sony Music Germany) 

11 lipca – Krzysztof Herdzin „The Book of Secrets”

Wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer oraz dyrygent – Krzysztof Herdzin wystąpi ze swoim kwartetem z utworami ze swojego najnowszego albumu wydanego w prestiżowej serii Polish Jazz – „The Book of Secrets”. Album kontynuuje tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej.

Lider współpracował z największymi polskimi gwiazdami muzycznymi. Grał w kwartecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, był pianistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, od  wielu lat  współpracuje z Anną Marią Jopek. Obecnie prowadzi własne trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band. Ma na swoim koncie ponad 200 płyt CD, w tym 20 autorskich, jest posiadaczem 18 Złotych i 4 Platynowych Płyt dla Aranżera. Ośmiokrotnie był uznawany za Aranżera Roku wg ankiety czytelników Jazz Forum „Jazz Top”, laureat Fryderyka w kategorii „Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku”.

18 lipca – Paweł Kaczmarczyk Directions In Music: Weather Report  

Znakomici polscy muzycy – Paweł Kaczmarczyk – instrumenty klawiszowe, Adam Bałdych – elektryczne skrzypce, Michał Barański -gitara basowa, Paweł Dobrowolski na perkusji, zagrają projekt poświęcony kultowemu amerykańskiemu zespołowi jazz fusion lat 70. Weather Report.

Directions In Music: Weather Report to projekt prezentujący muzykę z repertuaru legendarnej grupy  jazz – rocka i i fusion. Supergupa działała w latach 70. i 80. XX wieku, i powstała z inicjatywy muzyków grupy Milesa Davisa. Członkami zakładającymi zespół oprócz Joego Zawinula i Wayne’a Shortera byli Miroslav Vitous (gitara basowa), Alphonse Mouzon (perkusja) oraz Airto Moreira (instrumenty perkusyjne), pózniej basista Jaco Pastorius. 

Paweł Kaczmarczyk to koncertujący na całym świecie jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych, kompozytor, lider swoich zespołów , autor  znakomitych  albumów nagranych dla prestiżowej europejskiej wytwórni ACT Music. 

Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony za wirtuozerię i kreatywność muzyczną. 

Artysta wielokrotnie nagradzany i wyróżniany na festiwalach i na wielu plebiscytach krajowych, jako Pianista Roku, Album Roku, Nagród Jazz Top Jazz Forum. Nieustannie poszukuje nowych kontekstów dla swojej muzyki i przedsięwzięć artystycznych.

25 lipca – Krzysztof Ścierański Band Special Edition – Pandemia

Premiera. Legenda jazzu i jazz-rocka, czołowy reprezentant stylu fusion, zagra najnowszy projekt zatytułowany Pandemia.

W wieku 22 lat został basistą Laboratorium, z którym to kultowym zespołem nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także na festiwalach za “żelazną kurtyną”. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert z zespołem String Connection. Po zawieszeniu działalności przez znakomita grupę, artysta zaczął realizację projektów autorskich.

Na swoim koncie ma współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, znajdują się wśród nich m.in. Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Republika, Marek Wilczyński, zespół Wilki. Brał udział w nagraniu 30 albumów studyjnych. 

Jest autorytetem dla wielu muzyków, nie tylko polskich. Techniki, które wprowadził w grze na basie elektrycznym, budzą podziw oraz inspirują do ćwiczeń i poszukiwań.

1 sierpnia – Piotr Baron Quintet  – Wodecki Jazz

Najnowszy projekt naszego wybitnego saksofonisty. To bardzo ciekawy muzycznie, przyjemny dla ucha najnowszy projekt Piotra Barona – utytułowanego artysty jazzowego, saksofonisty i aranżera. Usłyszymy popularne kompozycje Zbigniewa Wodeckiego – wszechstronne i ponadczasowe – tym razem w wersji jazzowej, uwspółcześnionej ale dalej piękne muzycznie. Piotr Baron  jest autorem jazzowych aranżacji.

W nagraniu wezmie udział czołówka polskich jazzmanów: Robert Majewski na trąbce, Michał Tokaj na fortepianie, Maciej Adamczyk na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji.

Piotr Baro, saksofonista jazzowy (tenor, sopran, baryton), kompozytor, aranżer, lider, pedagog, publicysta. Nagrał osiem autorskich albumów, wziął udział w ponad 60 projektach znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu jak: Art Farmer, Eddie Henderson, Wadada Leo Smith, John Hicks, czy Victor Lewis. Laureat Grand Prix na festiwalu San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii (1984).

Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie Jazz Top pisma JAZZ FORUM w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego, wysoko notowany jako alcista i barytonista.

Współzałożyciel kultowego Traveling Birds Quintet (Baron / Wojtasik / Oleszkiewicz / Stankiewicz / Konrad). Jest kontynuatorem wielkiej tradycji Johna Coltrane’a. Od dwóch dekad jest laureatem Jazz Top Jazz Forum i nominowanym do nagrody Fryderyka muzykiem.

8 sierpnia – EABS – Slavic Spirits

EABS (Electro Acoustic Beat Sessions) wrocławska supergrupa, to najlepszy zespół elektryczny w Polsce w ankiecie Jazz Top 2019. W bardzo oryginalny i kreatywny sposób czerpie z muzycznej tradycji i nowoczesności. Kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom.

Ich album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” okazał się sensacją polskiej sceny jazzowej. Fonograficzny bestseller zapewnił zespołowi szereg branżowych nagród, a komedowski repertuar zespół zagrał podczas blisko stu koncertów, m.in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Manchester, Liverpool), na festiwalu BuSH w Budapeszcie, a także w Chinach (Xiamen, Guangzhou, Shenzhen). 

W najnowszym „Slavic Spirits”, muzycy skoncentrowali się na mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, jednocześnie zastanawiając się nad współczesną duchową kondycją Polaków. Główną inspiracją dla tego albumu jest enigmatyczna “słowiańska melancholia”, którą zespół starał się odszukać we własnym DNA. To próba kontaktu ze światem bezpowrotnie i brutalnie utraconej kultury, która przez brak bogactwa źródeł nigdy nie zostanie dokładnie zbadana.

Zespół wystąpi w składzie: Marek Pędziwiatr – instrumenty klawiszowe & wokal, Paweł Stachowiak – gitara basowa, Jakub Kurek – trąbka, Olaf Węgier – saksofon tenorowy, Marcin Rak, Spisek Jednego – sample &  perkusjonalia – to skład tego niezwykłego projektu.

15 sierpnia – Michał Urbaniak ORGANATOR    

Zespół Michała Urbaniaka, ORGANATOR, wystąpi ze znakomitymi muzykami: Michael Patches Stewart na trąbce, Wojciech Karolak na organach Hammonda, Gabriel Niedziela na gitarze, Frank Parker  na perkusji.

Międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Współtwórca i kreator muzyki fusion. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Współpracował ze sławami światowego jazzu jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Kenny Kirkland. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. 

Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym “Down Beat” (1992) wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt.

22 sierpnia – Marcin Wasilewski Trio & Adam Pierończyk – Arctic Riff

Premiera. Najnowszy projekt zespołu nagrany z amerykańskim saksofonistą Joe Lovano dla słynnej wytwórni ECM Records. Zamiast Joe Lovano wystąpi wybitny polski saksofonista, Adam Pierończyk.

Jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny jazzowej, najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe, a Marcin Wasilewski jest jedynym polskim pianistą w katalogu jednej z najważniejszych jazzowych wytwórni na świecie – ECM Records . Niezwykle twórczo łączą  tradycję z nowoczesnością tworząc swój rozpoznawalny styl. Przez 15 lat tworzyli znakomity Kwartet Tomasza Stańki, z którym nagrywali kolejne albumy dla ECM i koncertowali na całym świecie. Członkowie MW Trio, współpracowali z  gwiazdami jazzu, jak: Charles Lloyd, Al Foster, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Nils Petter Molvær, Joe Lovano, Dino Saluzzi, Bobo Stenson.

Uznanie zdobyli w kwartecie Tomasza Stańki. Lider i trio to laureaci wielu nagród, trzykrotnie nagrody Fryderyka, pierwszej nagrody na konkursie jazzowym w Getxo oraz na Leverkusen Jazz Festival. 

Adam Pierończyk. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W roku 2015 po raz jedenasty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Od 2011 r. także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.  Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.

Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

29 sierpnia – Leszek Możdżer Polish Trio  

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych wielokrotnie nagradzany przez krytyków, to pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nieustannie poszukuje nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując nowe muzyczne terytoria.

Początkowo związany z yassową formacją Miłość, w kolejnych latach pojawiał się w wielu jazzowych konfiguracjach: od zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Adama Pierończyka, do Marcusa Millera. Ogromne  uznanie przyniosło mu jego międzynarodowy zespół Dream Team ze szwedzkim kontrabasista Larsem Daniellsonem i izraelskim perkusjonistą, Zoharem Fresco. Ostatnio koncertuje i nagrywa płyty z Holland Baroque.

Dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami i kompozytorami (Johnem Scofieldem, Patem Mathenyem, Zbigniewem Preisnerem czy Janem A.P. Kaczmarkiem).

Uznany twórca muzyki filmowej. Za najlepszą muzykę do filmu “Ikar. Legenda Mietka Kosza” otrzymał nagrodę na ubiegłorocznym, 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, oraz statuetkę Orła Polskiej Akademii Filmowej.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie wydarzenia.