Betty Wright oprócz nagrywania przebojowych singli, których fragmenty, przez wiele lat służyły różnym artystom jako sample, zapisała się w historii muzyki jako nieoceniona chórzystka i producentka. Miała 66 lat.

Dorastała, śpiewając w swojej rodzinnej grupie gospel Echoes of Joy. Jako nastolatka rozpoczęła karierę jako chórzystka przy nagraniach innych artystów, a swoje pierwsze single wydała jako artystka solowa w 1967 roku. Jej debiutancki album „My First Time Around” został wydany przez ATCO w 1968 roku. Pierwszy hit to „Girls Can’t Do What the Guys Do”.


Clean Up Woman” to z kolei prawdopodobnie jej najbardziej znana piosenka. Wydana w 1972 roku była wielokrotnie wykorzystywana przez innych artystów, m.in. przez Mary J. Blige w „Real Love”. Nagrywała albumy i single przez lata 80. i 90.

Udzielała się na nagraniach Steviego Wondera, Davida Byrne’a, Petera Tosha, Glorii Estefan, Jimmy’ego Cliffa, Stephena Stillsa, Alice’a Coopera i wielu innych. Wright była także gościem na albumie „Mama’s GunErykah Badu. W 2006 roku pracowała jako trenerka wokalna Danity Kane w reality show Diddy’egoMaking the Band„.

Ostatnim albumem Wright był „Betty Wright: The Movie”, wyprodukowany w 2011 roku przy współpracy z the Roots.