9. edycja Katowice JazzArt Festival miała rozpocząć się 25 kwietnia. Epidemia pokrzyżował jednak plany organizatorów z instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. 

– Nie możemy zaprosić do Katowic artystów, których zaplanowaliśmy w programie, ani tym bardziej publiczności do naszych sal koncertowych. Jednak nie wyobrażamy sobie, żeby nie uczcić najważniejszego dnia, dla którego festiwal został powołany w 2012 roku – Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO 30 kwietnia – mówi Łukasz Kałębasiak z Katowice Miasto Ogrodów. 

Najważniejszym punktem programu obchodów 30 kwietnia (czwartek) będzie transmitowany na żywo z Gdyni koncert pianistki Joanny Dudy. W pierwszej wersji programu JazzArtu miała wystąpić w Katowicach aż dwa razy – z projektem SKIN oraz w duecie z rysownikiem Markiem Raczkowskim. Ostatecznie da transmitowany na kanale YouTube Miasta Ogrodów oraz na Facebooku (fanpage JazzArt Festivalu oraz dedykowane wydarzenie) koncert z repertuarem z albumu „Keen” z 2019 roku. 

Joanna Duda została w tym roku wybrana do programu rozwoju Keychange, inicjatywy promującej parytet płci w programach europejskich festiwali. Katowice JazzArt Festival należy do tej inicjatywy jako jedyny polski festiwal muzyczny.

– Już od kilku lat promujemy na festiwalu muzykę znakomitych instrumentalistek z całego świata. W zeszłym roku ponad połowa składów zaproszonych na festiwal stanowiły lub współtworzyły kobiety. Dlatego wybór Joanny Dudy na koncert 30 kwietnia był oczywisty – mówi Martyna Markowska, autorka programu Katowice JazzArt Festivalu. 

Koncertu można wysłuchać bezpłatnie.

W sprzedaży są też jednak wirtualne bilety w symbolicznej cenie 10 zł, z których dochód będzie przeznaczony na pokrycie kosztów organizacji transmisji i honorariów. 

To nie jedyny punkt programu przygotowany przez Katowice – Miasto Muzyki UNESCO – z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Po koncercie Joanny Dudy swoją premierę (także za pośrednictwem mediów społecznościowych) będzie miała wirtualna prezentacja wystawy holenderskiego rysownika Henninga Bolte. Jego „DrawNotes”, które miały być eksponowane w Galerii Miasta Ogrodów, to impresje z koncertów jazzowych, których Henning Bolte był uczestnikiem w ciągu ostatniej dekady w całej Europie. Tym razem tłem dla jego rysunków będzie muzyka Łukasza Ojdany, pianisty znanego z tria RGG, który również miał wystąpić podczas festiwalu. 

Premierowo w Polsce zaprezentowany zostanie także teledysk „Sweet Delusion” portugalskiej trębaczki Susany Santos Silvy, który zadedykowała fanom JazzArtu.

A przez cały dzień słuchamy playlisty 9. Katowice JazzArt Festivalu na Spotify.

Więcej informacji znajdziecie, tutaj.