W Poniedziałek Wielkanocny (13 kwietnia) obchodzony jest Dzień Muzyki Wielkiej Brytanii. Ten uroczysty dzień został stworzony, aby pokazać wsparcie dla brytyjskiej społeczności jazzowej, która poprzez brak możliwości koncertowania, została silnie dotknięta trwającym kryzysem COVID-19. Związek Muzyków obliczył, że od wybuchu epidemii brytyjscy muzycy stracili ponad 20 milionów funtów.

Z tej okazji, Radio Jazz FM będzie zbierać pieniądze na Fundusz Horship Union Coronavirus, aby pomóc społeczności jazzowej i muzycznej. MU Hardship Fund współpracuje z Help Musicians UK i PRS For Music, by finansowym wsparciem pomóc jak największej liczbie muzyków w niespotykanym dotąd trudnym czasie.

Na antenie radia, w godzinach od 6:00 do 19:00, Nigel Williams, Anne Frankenstein i Jamie Crick zagrają wyłącznie muzykę jazzową, soulową i bluesową muzyków brytyjskich lub tych, którzy nazywają Wielką Brytanię swoim domem, a także co godzinę zaprezentują wywiady i archiwalne sesje nagraniowe.

Od 19:00 Jazz FM otworzy bramę do Virtual Jazz Festival – festiwalu jazzowego dla artystów Jaz FM. Organizatorzy tego nietypowego festiwalu zabiorą słuchaczy w wirtualną podróż po stronie internetowej festiwalu, przechodząc od jednej wirtualnej sceny do następnej. Artyści z całej Wielkiej Brytanii i świata wykonają ekskluzywne występy z własnych domów, studiów i biur, wszystko na rzecz Dnia Muzyki Wielkiej Brytanii.

Wśród legendarnych artystów zobaczymy i posłuchamy, mi.in. piosenkarza soulowego – PP Arnolda, trio GoGo Penguin, zdobywcy nagrody Mercury – grupę The Comet is Coming. Nie zabraknie zdobywcy nagrody Grammy, Kurta Ellinga, znanej piosenkarki i autorki tekstów Madeleine Peyroux oraz legendarnego saksofonisty Gary’ego Bartza.

Pełny gwiazdozbiór wygląda imponująco:

Posłuchać możecie klikając, tutaj.