Miroslav Vitouš, Michał Urbaniak i Ernst Reijseger – ci trzej muzyczni giganci zasiądą w jury tegorocznej, czwartej już edycji Konkursu Seiferta. Termin zgłoszeń do konkursu został przesunięty do 30 kwietnia. Pula nagród – 17.000 EURO! 

Łączy ich jedna wspólna cecha – każdy z nich jest niekwestionowaną gwiazdą w świecie jazzu i muzyki improwizowanej. Choć nie tylko! Holenderski wiolonczelista Ernst Reijseger zasłynął przecież jako nadworny kompozytor jednego z najwybitniejszych przedstawicieli światowej kinematografii Wernera Herzoga, pisząc dlań niezwykłe ścieżki dźwiękowe do takich obrazów jak „The White Diamond” czy „Cave of  Forgotten Dreams”. Reijseger jest jednak równie ceniony i podziwiany za sprawą współpracy z renomowanymi, klasycznymi zespołami muzyki dawnej i współczesnej (Ensemble Modern, Forma Antiqua, Dutch Wind Ensemble), słynącą z wyszukanych nagrań wytwórnią Winter&Winter, a wreszcie światowymi gwiazdami jazzu i muzyki improwizowanej (Uri Caine), klasycznej (Yo Yo Ma) i tradycyjnej (Trilok Gurtu). 

Najsłynniejszym nagraniem, które przyniosło Michałowi Urbaniakowi międzynarodową sławę była legendarna sesja albumu „Tutu”, do udziału w której naszego polskiego skrzypka zaprosił sam Miles Davis. Od tego momentu kariera Urbaniaka poszybowała w piorunującym tempie. W gronie muzyków, z którymi miał okazję współpracować pojawiły się takie sławy jak Quincy Jones, Herbie Hancock, Wayne Shorter czy Jaco Pastorius. Występował na najważniejszych muzycznych scenach świata od Newport Jazz Festival i JVC Festival po Carnegie Hall, Blue Note i Village Vanguard. Od lat związany jest również z filmem i teatrem, będąc autorem muzyki do tak słynnych polskich obrazów jak „Pożegnanie Jesieni” czy „ Dług”. Katalog jego nagrań obejmuje ponad 60 autorskich płyt. W 2016 roku za całokształt pracy twórczej otrzymał najważniejszą polską nagrodę muzyczną – Złotego Fryderyka. 

Żywą legendą światowego jazzu jest trzeci z jurorów Konkursu Seiferta – Miroslav Vitous. To jeden z najwybitniejszych i najważniejszych kontrabasistów w historii tej muzyki. W latach sześćdziesiątych otrzymał stypendium Berklee College of Music, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Podbił tamtejszą scenę muzyczną koncertując z takimi tuzami jak Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Jack De Johnette czy John McLaughlin. Wraz z Wayne’em Shorterem i Joe Zawinulem współtworzył legendarny zespół Weather Report. Związany z renomowaną wytwórnią ECM, posiada rozpoznawalne, niezwykle głębokie brzmienie oraz niezrównaną wyobraźnię muzyczną jako kompozytor, aranżer i producent. 

To właśnie Ci trzej muzyczni geniusze zasiądą w jury 4. Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta i oceniać będą startujących w szranki młodych wirtuozów instrumentów smyczkowych z całego świata. 

Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w dniach 7-10 lipca 2020 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Każdemu z solistów towarzyszyć będzie ta sama sekcja rytmiczna w składzie: Dominik Wania – fortepian, Max Mucha –  kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja. 

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są za pośrednictwem formularza aplikacyjnego na tej stronie. W związku z sytuacją epidemiologiczną ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń został przesunięty na 30 kwietnia. 

Szczegóły: www.seifertcompetition.com