„Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli, i do szklanki” to przysłowie znane chyba wszystkim. Co wspólnego może mieć z muzyką? Posłuchajcie utworu „Flyingtones” w wykonaniu polsko-węgierskiej grupy Dániel Varga Eastern European Quartet i sami się przekonajcie.


Dániel Varga to węgierski saksofonista i kompozytor, który zasłynął ze swojej wirtuozowskiej gry w indie rockowym zespole Moped Loewen. Studiował u Julian Arguelles i Eda Partyki w Grazu. Na swoim koncie ma szereg nagród (Palace of Arts Jazz Showcase – nagroda specjalna, laureat Jazz Juniors 2015 w Krakowie, nagroda Újfalusy Gábor dla najlepszego muzyka węgierskiego 2018/2019, a także nagroda za kompozycję i aranżację Węgierskiej Federacji Jazzowej). Ostatnio został zaproszony do finału bardzo prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego im. Michaela Breckera na Red Sea Jazz Festival w Eilat w Izraelu.

Jego związek z Polską rozpoczął się w 2014 roku, kiedy zaprzyjaźnił się z gitarzystą Piotrem Lipowiczem i perkusistą Piotrem Budniakiem. Na przestrzeni trzech lat wspólnie zagrali kilka tras koncertowych po naszym kraju prezentując własną muzykę i pomysły w różnych grupach oraz projektach (Animal House Project, Piotr Budniak Essential Group, Lipowicz – Budniak MAD UNIT). Po dwuletniej przerwie, w 2019, ponownie połączyli swoje siły jako Dániel Varga Eastern European Quartet chcąc przywrócić nostalgiczne wspomnienia i kontynuować współpracę. Zespół wykonuje autorską muzykę lidera i łączy w sobie dwa kraje: Węgry i Polskę, niezliczoną ilość muzycznych inspiracji oraz cztery nietuzinkowe osobowości, które z powodzeniem szturmują europejską scenę: Dániel Varga (HUN) – saksofon altowy // Piotr Lipowicz (PL) – gitara // Marcell Gyanyi (HUN) – kontrabas // Piotr Budniak (PL) – perkusja.

Klip zrealizowano podczas jesiennej trasy koncertowej przy współpracy z Galerią Sztuki Muzycznej i Obrazu w Chorzowie.