Jeden z najważniejszych muzycznych producentów ostatnich lat, zdobywca nagród Grammy czy Oscara – Mark Ronson kolejnym headlinerem FEST Festivalu. Obok niego wystąpią również polscy raperzy Taco Hemingway i Mata, brytyjskie trio Daughter, Alice Glass, Sohn oraz zespół Sonbird.

To ich koncerty będzie można zobaczyć w dniach 13-15 sierpnia w chorzowskim Parku Śląskim.


Dwa miesięcy temu miało miejsce pierwsze muzyczne ogłoszenie FEST Festivalu na 2020 rok. W gronie artystów znaleźli się m.in. James Bay, Nothing But Thieves czy Denzel Curry. Kolejne ogłoszenie otwiera drugi headliner festiwalu – Mark Ronson. To międzynarodowy producent, pięciokrotny zdobywca nagrody Grammy oraz laureat Złotego Globu i Oscara za utwór „Shallow” w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka filmowa, którą wykonali Lady Gaga z Bradley’em Cooper’em. Mark wyprodukował również wielokrotnie doceniany album Amy Winehouse czy jeden z największych hitów tej dekady – „Uptown Funk”. Pod koniec 2019 roku do serwisu YouTube trafił dokument „How To Be: Mark Ronson”, czyli filmowa opowieść o procesie twórczym artysty i historiach stojących za jego utworami. Na najnowszej płycie Marka pt. „Late Night Feelings” znalazły się równie znane single – „Late Night Feelings”, nagrany z Lykke Li oraz „Nothing Breaks Like a Heart” z Miley Cyrus.


Taco Hemingway to z kolei reprezentant polskiej, rapowej sceny. Na swoim koncie ma dwie Złote, cztery Platynowe oraz jedną Diamentową Płytę. W historii branży muzycznej zapisał się szczególnie, gdy razem z Quebonafide sprzedał 150 tysięcy egzemplarzy albumu „Soma 0,5 mg”. We wrześniu 2019 roku, wspólnie z Dawidem Podsiadło zapełnił do ostatniego miejsca stadion PGE Narodowy w Warszawie. Taco to niewątpliwie jeden z najważniejszych wykonawców, jaki zadebiutował na naszej scenie muzycznej w ciągu ostatniej dekady.


Drugim polskim artystą, jaki dołącza do line up’u FEST Festivalu jest Mata – 20-letni raper oraz autor kontrowersyjnego hitu „Patointeligencja” – utworu o „bananowej” młodzieży, który odbił się dużym echem w całym kraju i zyskał ponad 20 mln wyświetleń w serwisie YouTube. W 2018 roku, tuż przed maturą, Mata wydał swój pierwszy materiał zatytułowany „Fumar Mata”. Krótko po tym nawiązał współpracę z wytwórnią SBM Label, która wspiera m.in. Bedoesa, Solara i Białasa. W styczniu 2020 roku ukazał się debiutancki album Maty – „100 dni do matury”, który został świetnie przyjęty przez środowisko i krytyków.


To jednak nie koniec, ponieważ podczas FEST Festivalu wystąpi Daughter – londyńskie trio, powstałe w 2010 roku, które tworzą Elena Tonra, Igor Haefeli i Remi Aguilella. Ich produkcje są mieszanką indie folku, indie popu oraz art popu. Pierwsza trasa koncertowa zespołu po rodzimym kraju została szybko wyprzedana, a single „Smother” czy „How” wielokrotnie podbijały listy przebojów. Teksty Daughter są poruszające, zaś utwory, w których głos wokalistki stanowi delikatne tło, kołyszą niczym ballady.

Kolejnym mocnym punktem line up’u będzie Alice Glass – kanadyjska artystka i była wokalistka Crystal Castles. Po odejściu z zespołu w 2015 roku, Alice rozpoczęła karierę solową. Nagrała m.in. poruszający utwór „I Trusted You”, w którym rozlicza się ze swoją przeszłością. W połowie 2017 roku wydała niespodziewanie EP-kę zatytułowaną po prostu „Alice Glass”, a obecnie pracuje nad swoim pierwszym longplay’em. 


Sohn to z kolei multiinstrumentalista i producent, któremu już pierwszy singiel „The Wheel” przyniósł uznanie oraz zainteresowanie takich portali jak Pitchfork czy The Fader. Miał okazję komponować dla Rihanny, remiksować The Weeknd i Disclosure, ale jego produkcje pełne delikatności bliższe są twórczości chociażby James’a Blake’a. Dzięki debiutanckiemu albumowi „Tremors”, wydanemu w 2014 roku nakładem wytwórni 4AD, Sohn stał się jednym z najbardziej obiecujących artystów sceny elektronicznej.

Obok międzynarodowych gwiazd, pojawi się także Sonbird – grupa przyjaciół z Żywca, którzy mimo młodego wieku, trafnie opowiadają o emocjach i przekładają je na muzykę. Wielokrotnie określani nadzieją polskiej sceny oraz jednymi z najlepiej zapowiadających się artystów. Debiutancka płyta zespołu „Głodny” ukazała się za pośrednictwem wytwórni Jazzboy Records i jest to muzyczny zapis dotychczasowej drogi Sonbird, opisanej melodyjnymi, indie rock’owymi utworami.

Bilety na Fest Festival 2020 dostępne są tutaj.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywać się będzie w dniach 13-15 sierpnia.