Maria Emilia, nowe objawienie w sztuce fado, wystąpi w Polsce w lutym 2020 roku z dziewięcioma koncertami. W ramach cyklu „Siesta w Drodze” odwiedzi Łomianki, Poznań, Wrocław, Bielsko-Białą, Lublin, Łódź i Sanok. 


Maria Emilia urodziła się w Sao Paulo. Jej dziadek, zamiast uczyć swego syna bossy i samby, sprawił chłopcu gitarę portugalską i natchnął miłością do muzyki z zaułków Lizbony, a gdy chłopiec stał się mężczyzną przekazał swą fascynację córce. Więcej: po kilku latach wspólnego muzykowania w klubach rodzinnego miasta, zabrał Marię do Portugalii. Choć zaczęła tam studiować psychologię, prędko doszła do wniosku, że woli koić ludzkie dusze muzyką raczej, niż rozmową przy kozetce w gabinecie. To było przed dekadą, gdy wziął ją pod swoje skrzydła szef legendarnego Clube de Fado, wielki Mario Pacheco. Ale potrzeba było lat, by dojrzała do pierwszej płyty.

Album „Casa de Fado” okazał się w 2018 roku przełomowym sukcesem, a zazwyczaj hermetyczne środowisko tradycyjnego fado przyjęło Brazylijkę do swojego grona i uznało za jeden z najciekawszych młodych głosów współczesnej sceny.


Słowo fado oznacza los, przeznaczenie. Jest to melancholijna pieśń, wykonywana jedynie w języku portugalskim przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Muzyka powstała w XIX wieku w biednych, portowych rejonach Lizbony i jest nazywana portugalskim bluesem.

Maria Emilia wystąpi w Polsce w ramach cyklu Marcina Kydryńskiego „Siesta w Drodze”.

Założeniem projektu jest prezentacja na żywo artystów znanych z niedzielnych audycji w radiowej Trójce oraz z bestsellerowych kompilacji „Siesta”.

„Siesta w Drodze” gościła światowej sławy gwiazdy, takie jak: Bobby McFerrin & Chick Corea czy Dianne Reeves. W projekcie pojawili się także: Noa, Richard Bona, Camane, Tito Paris, Sara Tavares, Mayra Andrade, Tcheka. Marcio Fraco, Fatoumata Diawara, Lura, Ana Moura, Nancy Vieira czy Dino D’Santiago.

Z początkiem czerwca 2020 roku w ramach cyklu w swoją najdłuższą trasę koncertową po Polsce ruszy fenomenalny gitarzysta Pat Metheny.  

Terminy koncertów: