Jazz z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym gatunkiem muzycznym. Słuchają go starsi, ale coraz częściej sięgają po niego młodzi ludzie, co cieszy. Płyty pokrywają się złotem, platyną, a koncerty wyprzedają się na pniu. Dodatkowym tego sygnałem jest fakt coraz większej ilości festiwali jazzowych. Wracając do płyt… Wybraliśmy 25. albumów, które zrobiły na nas największe wrażenie. Cieszy nas, że w podsumowaniu jest sporo polskich płyt!


25. Nérija “Blume”

24. Matana Roberts “Coin Coin Chapter Four: Memphis”

23. Levitation Orchestra “Inexpressible Infinity”

22. Jamie Cullum “Taller”

21. Ezra Collective “You Can’t Steal My Joy”

20. Chick Corea Trio “Trilogy 2”

19. Kuba Więcek Trio “Multitasking”

18. Theon Cross “Fyah”

17. Snarky Puppy “Immigrance”

16. Avishai Cohen & Yonathan Avishai “Playing The Room”

15. RGG “Memento”

14. John Coltrane “Blue World”

13. Miles Davis “Rubberband”

12. The Comet Is Coming “Trust In The Lifeforce Of The Deep Mystery”

11. Joshua Redman “Come What May”

10. Cykada “Cykada”

Cykada to zespół uznanych muzyków na scenie londyńskiej, grających w takich grupach jak m.in. Myriad Forest, Ezra Collective, Maisha, Where Pathways Meet, Family Atlantica i Don Kipper. „Cykada” to energetyczna bomba o niepowtarzalnym stylu. W zgrabny sposób łączy odległe bieguny, świat analogów rozbity jest elektroniką, wschodnie wpływy przeplatają się z zachodnimi, a harmonizujące i nostalgiczne momenty z parkietowymi bombami. Wydaje się, że Zachodnia Afryka po prostu graniczy z Europą Wschodnią, gdzie turecka muzyka przybija piątkę Flamenco, a wszystko to opakowane jest fundamentami londyńskiej sceny klubowej. Tak wiele inspiracji sprawia wrażenie niemożliwości ich zjednoczenia, jednak „Cykada” umiejętnie tego dokonuje, tworząc warstwy dewastacji, piękna i intrygi.

9. Szymon Sutor Jazz Sepstet & String Orchestra feat. Adam Pierończyk

Debiutancki album kompozytora, aranżera i dyrygenta Szymona Sutora. Młody, polski jazz z gronem wybitnych solistów. Precyzyjnie zaplanowana forma muzyczna – jazz z klasycznym brzmieniem orkiestry smyczkowej – ujęta w siedmiu oryginalnych kompozycjach młodego artysty. Gościem specjalnym albumu jest czołowy polski muzyk, saksofonista Adam Pierończyk.

8. Krzysztof Herdzin “The Book Of Secrets”

Krzysztof Herdzin powiedział o albumie, że jest to zbiór opowiadający o najważniejszych dla niego tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to, kim jesteśmy i po co żyjemy. Nic więc dziwnego, że płyta jestbardzo osobista i bardzo ważna w dorobku pianisty. Numer 20 w jego autorskiej dyskografii, a pierwsza w serii „Polish Jazz”.

7. Wojtek Mazolewski Quintet “When Angels Fall”

Wojtek Mazolewski Quintet na albumie „When Angels Fall” sięgnął po utwory legendy polskiego jazzu i Hollywood Krzysztofa Komedy. Jak powiedział sam Mazolewski, wielką inspiracją do stworzenia albumu były prócz muzyki także filmy, takich mistrzów, jak Roman Polański: „Rosemary’s Baby”, „Nóż w wodzie”, czy Jerzy Skolimowski: „Bariera”. Połączenie ich talentu i wrażliwości z muzyką kompozytora do dziś robi wielkie wrażenie i zmusza do myślenia. To płyta o życiu i śmierci, o przemijaniu i nietrwałości wszystkich rzeczy, a jednocześnie o radości i pięknie świata.

6. Maciej Obara Quartet “Three Crowns”

Album saksofonisty Macieja Obary nagrany w kwartecie z Dominikiem Wanią (fortepian), Ole Morten Vagan (kontrabas) oraz Gard Nilssen (perkusja). Album wydany dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM Records. W programie znalazło się 6 kompozycji autorstwa Macieja Obary oraz 2 interpretacje kompozycji Henryka Góreckiego (1933-2010).

5. Theo Croker “Star People Nation”

“Star People Nation” to kolejny album jednego z najlepiej zapowiadających się trębaczy młodego pokolenia – Theo Crokera. Jest wnukiem wybitnego trębacza, zdobywcy nagrody Grammy – Doc Cheatham. Jest absolwentem Oberlin College Conservatory. To właśnie tam miał możliwość studiowania pod okiem takich gwiazd jazzu jak: Gary Bartz, Robin Eubanks, Billy Hart, Wendell Logan, Marcus Belgrave czy Dan Wall. 

4. Adam Bałdych Quartet “Sacrum Profanum”

“Sacrum Profanum” to album koncepcyjny, będący wynikiem eksperymentów i twórczych poszukiwań. Jak mówi muzyk: “Czuję, że my, ludzie, jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek przedtem szukając harmonii, wiary, ponadczasowych wartości i prawdy o nas samych, jednocześnie pragnąc przekazać nasze osobowości poprzez samo-ekspresję”. To kolejne znakomite dzieło w dorobku Adama. Z każdą kolejną płytą Bałdych umacnia swoją pozycję w świecie muzyków jazzowych.

3. EABS “Slavic Spirits”

Ponoć wszystko zaczęło się od i w ciemności. Potem wielki wybuch rozdmuchał co miał i powstało ów wszystko. Wtedy powolny czas uformował wszelakie kultury, zwyczaje, obrzędy i właśnie jednym z nich poświęcone jest wydawnictwo EABS, słynącym ze swojej niepokornej natury improwizacyjnej. Albumem “Slavic Spirits” postawili poprzeczkę bardzo wysoko, a to zapewne dopiero początek!

2. Branford Marsalis Quartet “The Secret Between The Shadow And The Soul”

“The Secret Between The Shadow And The Soul” – płyta Branford Marsalis Quartet – formacja, która od trzech dekad stanowi wzór bezkompromisowego artystycznego mistrzostwa. Branford Marsalis – saxofonista i kompozytor to jedna z największych gwiazd współczesnej sceny jazzowej. Jest najstarszym z sześciu braci Marsalisów, z których czterech jest muzykami jazzowymi, podobnie jak ojciec, Ellis Marsalis. 

1. Jazzmeia Horn “Love And Liberation”

Kiedy myślimy o Jazzmei Horn, to od razu mam przed oczami skrzyżowanie Erykah Badu, Elli Fitzgerald i Laury Mvuli. Wszystkie trzy uwielbiam jednakową miłością, tak więc nie było innej możliwości jak tylko pokochać także i ją. Jej debiutancki album „A social call” zyskał nominację do Grammy w kategorii jazzowy album roku. Sama nominacja spowodowała, że Horn została szybko zauważona, doceniona i zrobiła sobie wygodne miejsce w środowisku wokalistek jazzowych.