18 listopada 2019 roku w kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się projekcja filmu dokumentalnego, z cyklu Kino Jazz, pt. „Ella Fitzgerald: Just One of Those Things”. Po znakomitym przyjęciu, film trafi do kin w innych miastach.

W ciągu 90 minut film przedstawia życie i karierę Elli, od jej narodzin w 1917 do śmierci w 1996, a także łączy te daty szerszą narracją.
Dzięki mieszance materiałów archiwalnych, wywiadów z osobami współczesnymi oraz – co najbardziej intrygujące – klipów dźwiękowych, dotyczących samej Elli, film opowiada całkowicie wciągającą historię życia i kariery Elli Fitzgerald.

Już 31 stycznia odbędzie się premierowa projekcja w warszawskim kinie Luna. Bilety dostępne są tutaj.

Wcześniej będzie można obejrzeć film podczas pokazów przedpremierowych, m.in. w Wągrowcu, Łodzi i Oławie.


Film „Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things” zabiera w podróż przez ponad sześć dekad, podczas których jej zachwycający głos zamienił w radość osobiste tragedie i problemy ówczesnych czasów. Ella Fitzgerald miała zaledwie 15 lat kiedy w roku 1934 wygrała konkurs talentów w Teatrze Apollo w Harlemie. W ciągu kilku miesięcy przemieniła się w gwiazdę.

W filmie pokazane są niewidziane dotąd zdjęcia i wywiady, które pokazują życie Elli Fitzgerald oraz historię jej życia – życia czarnej kobiety, która zrobiła karierę w czasach niesamowitego rasizmu.

Oto Ella jakiej nie znał świat – twarda, zamyślona, zabawna, olśniewająca innowatorka w muzyce.

Film odkrywa także nieznane dotąd fakty dotyczące Elli walczącej o Prawa Obywatelskie oraz dylematy z jakimi walczyła prywatnie przez całe swoje życie – głód występów przed wielbiąca ją publicznością i nieustanną tęsknotę za mężem i synem. W momencie kiedy stała się najwspanialsza piosenkarką na świecie, jej pianista i przyjaciel Oscar Peterson powiedział, że Ella „była najbardziej samotną kobietą na świecie”. Z kolei Jamie Cullum powiedział, że „jej muzyka jest z jednym z powodów, dla których warto żyć na tej planecie”.

W filmie występują: Tony Bennett, Jamie Cullum, Laura Mvula, Johnny Mathis, Smokey Robinson, Cleo Laine, Andre Previn, Norma Miller, Patti Austin, Izsak Perlman, Margo Jefferson, Will Friedwald oraz rzadko udzielający wywiadów syn Elli – Ray Brown Jr.