6 stycznia muzycy Atom String Quartet wyruszą w kolejną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. W ciągu niecałych dwóch tygodni kwartet zagra 7 koncertów w różnych częściach USA: od Minneapolis, przez Californię i Arizonę aż po wschodnie wybrzeże.  Artyści zakończą tournée w Nowym Jorku, gdzie wystąpią w prestiżowym Dizzy’s Club – Jazz at Lincoln Center.

Amerykańska trasa rozpocznie obchody 10. rocznicy istnienia kwartetu.


To będzie druga trasa koncertowa zespołu po Stanach Zjednoczonych i tym razem obejmie takie miasta jak: Minneapolis, Madison, San Fransisco, Phoenix, Baltimore i Nowy Jork. Artyści zaprezentują przekrojowy program, na który będą się składać kompozycje Krzysztofa Pendereckiego (z ostatniej płyty zespołu pt. „PENDERECKI”), Zbigniewa Seiferta oraz muzyków kwartetu.

Szczególnym wydarzeniem będą koncerty w Dizzy’s Club – Jazz at Lincoln Center, jednym z najbardziej prestiżowych klubów jazzowych na świecie. Atom String Quartet wystąpi tam 16 stycznia dwukrotnie: o 19:30 i 21:30.

Trasa koncertowa po Stanach Zjednoczonych rozpocznie obchody 10-lecia istnienia zespołu – 8 stycznia 2010 roku mija bowiem 10 lat od pierwszego publicznego występu Atom String Quartet, w nieistniejącym już klubie „Lokal Użytkowy”.  

Amerykańska trasa ASQ została dofinansowana z programu „Kultura polska na świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, wszyscy muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od 2011 roku, zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych. W 2019 roku kwartet zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach.

Kwartet nagrał pięć autorskich płyt, dwie z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”, ostatni album  „PENDERECKI” z interpretacją muzyki największego polskiego żyjącego kompozytora spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy i krytyków.