Znamy pierwsze gwiazdy piątej edycji festiwalu Szczecin Jazz. Vincent Herring, Bobby Watson, Gary Bartz, koncert braci Brubeck, Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski, Billy Harper & The Cookers oraz wcześniej zapowiadany Avishai Cohen Trio „Arvoles”. Kolejne poznamy już wkrótce.

Przyszłoroczny festiwal Szczecin Jazz odbędzie się w dniach 12-25 marca. 

5.  edycja Szczecin Jazz będzie upływać pod znakiem jubileuszy. To dobry moment na małe podsumowanie, a 2020 będzie rokiem kilku ważnych rocznic:

  • Stulecie urodziny i 65. rocznica śmierci Charlie’ego Parkera
  • Stulecie urodzin Dave’a Brubecka
  • 50. urodziny światowej gwiazdy kontrabasu Avishaia Cohena
  • 20-lecie Zmagań Jazzowych

Pierwszego wieczoru, 24 marca, wystąpią dwa zespoły.

Koncertem pod hasłem „Bird at 100” stulecie urodzin Charlie’go Parkera uczci konstelacja wybitnych amerykańskich saksofonistów: Vincent Herring, Bobby Watson, Gary Bartz.

Żywe legendy, ikony jazzu, znakomici saksofoniści, „Jazz Messengers”. Tak śmiało możemy nazwać Vincenta Herringa, Bobby Watsona i Billy’ego Harpera. 

Vincent Hertring, wychowanek Nat Adderleya i Art Blakeya, postanowił uczcić swojego „saksofonowego” idola, Charlie’ego Parkera i wraz ze swoim kwartetem oraz specjalnymi gośćmi Bobby Watsonem i Gary Bartzem nagrał album pn. „Bird at 100”.

Z kolei Billy Harper, również wychowanek Art Blakeya, związany w ostatnich latach z super grupą The Cookers, już od 20 lat inspiruje „szczeciński”” jazz. Pierwszy koncert Billy’ego Harpera w Szczecinie w 2000 roku miał miejsce w „starej” Filharmonii i wywarł tak duże wrażenie, iż w kolejnych latach Harper przyjeżdżał już do naszego miasta rok w rok, aby uczyć i przewodniczyć pracom jury konkursu Zmagań Jazzowych. Przypomnijmy, w 2004 roku został nawet wyróżnimy tytułem „Honorowego Ambasadora Szczecina”. Saksofoniście towarzyszyć będą takie legendy jazz jak Billy Hart, George Cables, Eddie Henderson, Cecil McBee czy David Weiss.

W środę 25 marca na koncercie w Operze na Zamku, wystąpi Avishai Cohen Trio w programie „Arvoles”.

Avishai Cohen uznawany jest za jednego ze 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku. Przez ostatnie dwie dekady występował i skradał serca publiczności na całym świecie. Avishai Cohen to nie tylko basista, ale i wokalista oraz, kompozytor. Na początku tego roku Avishai nagrał swój najnowszy album zatytułowany „Arvoles” w ulubionych studiach Nilento w Szwecji. Album ten jest wyraźnie utożsamiany z jego unikalnym DNA i niezwykłym rytmem nazywanym sercem Avishai. Krytycy z uznaniem przyjęli nową płytę:

„Surowa energia, zręczny i płynny styl oraz twarde i mocne nuty łączą się w mistrzowskie brzmienie w połączeniu z najlepiej rozpoznawalnym dźwiękiem kontrabasu we współczesnej muzyce”.

„Arvoles” oznacza „Drzewa” w ladino (starożytny język używany przez sefardyjskie ludy diaspory) 

Nieprzypadkowo Avishai będzie gościem 5. edycji Szczecin Jazz, ponieważ w 2020 roku będzie obchodził swoje urodziny i z tej okazji planuje wykonać 50 koncertów w 50 krajach na całym świecie.

Avishai wystąpi podczas Szczecin Jazz 2020 ze swoim dynamicznym triem: pianistą i kompozytorem Elchinem Shirinovem z Azerbejdżanu, a także kreatywnym i charakterystycznym Noam David, perkusistą i kompozytorem, który zapewnia bogaty styl i złożone brzmienia rytmiczne.