25 stycznia 2020 roku w Och-Teatrze w ramach cyklu „Muzyczne powidoki Wajdy” odbędzie się koncert Tria Marcina Wasilewskiego, na którym zespół zaprezentuje muzykę z filmów wybitnego reżysera polskiego kina Andrzeja Wajdy.

„Idea koncertu, z którym Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wychodzi ku mieszkańcom Warszawy, to spektakularne połączenie sztuki filmowej z wyśmienitym jazzem. Fortepian, kontrabas i perkusja – te trzy instrumenty przetworzą muzykę znaną widzom z kina Wajdy” – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. W kolejnych odsłonach pojawią się również inni znani muzycy jazzowi.  

Tworząc swoje filmy Andrzej Wajda współpracował z różnymi kompozytorami. Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar i Andrzej Korzyński zaznaczyli trwały ślad w kinie Mistrza. Nie da się też pominąć muzyki Jana Krenza, Andrzeja Markowskiego, Stanisława Radwana i Pawła Mykietyna, która wybrzmiewa w filmach reżysera realizowanych na różnych etapach jego twórczości. Podczas wieczoru w Och-Teatrze Marcin Wasilewski Trio sięgnie do kina Wajdy – motywy znane i mniej rozpoznawalne stały się wyzwaniem dla jazzmanów w przedsięwzięciu zatytułowanym „Wasilewski Plays Wajda”.

Jakie zapoznane kształty, barwy, strzępy pamięci pozostawiają po sobie obrazy Andrzeja Wajdy? Jakie kulturowe horyzonty przywołują? W jakie kompozycje się łączą? Cykl koncertów organizowanych przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to nostalgiczna podróż po styku dwóch światów – filmowego i muzycznego. Przewodnikiem po niej będzie Marcin Wasilewski Trio. 

Styczniowy koncert “Wasilewski plays Wajda” w Och-Teatrze to swego rodzaju fantazja o przenikaniu się światów, które nigdy nie zetknęły się ze sobą w tym samym czasie. Rzeczywistości filmowej Andrzeja Wajdy, która choć muzyką była do głębi podszyta, to na pierwszym planie stawiała jednak magię obrazu. Rzeczywistości muzycznej Marcin Wasilewski Trio, niepowtarzalnej formacji jazzowej, która nie tylko współpracowała z gigantami takimi jak Tomasz Stańko, ale także stworzyła własny język muzycznej wypowiedzi. A także rzeczywistości teatralnej, tak ważnej dla Andrzeja Wajdy, który nie tylko był wybitnym reżyserem teatralnym i scenografem, ale także miłośnikiem tej sztuki, jej przemijalności, wewnętrznego szczepienia życia i śmierci.

Muzyka z filmów Andrzeja Wajdy w aranżacji pianisty i kompozytora Marcina Wasilewskiego w znanym i lubianym Och-Teatrze, odwiedzanym przez samego Andrzeja Wajdę. Muzyczne brzmienie kina Wajdy w reinterpretacji tria będzie symbolicznym ukłonem twórców CKF w stronę zmarłego w 2016 roku reżysera. 

Wasilewski Plays Wajda
Warszawa, Och-Teatr (ul. Grójecka 65) | 25.01.2020 (sobota), godz. 19.00
Bilety: 80 zł, 50 zł // tel. 22 589 52 00 // bilety@ochteatr.com.pl