W czwartek, 14 listopada znakomity muzyk jazzowy, kompozytor i wirtuoz gitary Pat Metheny będzie gościem Marka Niedźwieckiego w audycji „W tonacji Trójki” (początek o godz. 14:05). W trakcie rozmowy nie zabraknie na pewno takich tematów, jak m.in. nowy projekt Amerykanina zatytułowany Side-Eye oraz jego przyszłoroczna, ogólnopolska trasa koncertowa pod szyldem Trójkowej „Siesty w drodze” Marcina Kydryńskiego.  

65-letni dziś muzyk ma na koncie niemal 50 (!) płyt i jest zdobywcą 20 nagród Grammy (w tym 10 z Pat Metheny Group) i laureatem NEA Jazz Masters Award (2018). Ceniony i uwielbiany przez miliony fanów na całym świecie, uznawany jest również za jedną z największych osobowości jazzu. Stworzył własny, rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie, a przez polską publiczność jest wręcz uwielbiany. Często gości również w radiowym studiu przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie, gdzie po raz kolejny pojawi się już w najbliższy czwartek 14 listopada. 

Rozmowę z muzykiem przeprowadzi Marek Niedźwiecki, który zapyta Metheny’ego m.in. o jego nowy projekt Side-Eye, o którym Amerykanin mówi tak: 

Chciałem stworzyć stałą scenę, na której rotacyjnie występować będą muzycy u progu swych karier, Ci którzy szczególnie mnie zainteresowali. Od mych pierwszych kroków w Kansas City, ale i później, czerpałem garściami z możliwości, jakie dawali mi starsi koledzy po fachu, by rozwijać się i swoją muzyczną osobowość przez pryzmat ich doświadczenia i specyficznych wyzwań ich muzyki. Czułem, że chciałem też stworzyć taką platformę, która pozwoliłaby mi skupić się na młodych muzykach, których ostatnio polubiłem, czy też z których muzyką poczułem pewne pokrewieństwo – mówi jazzman, który powołał do życia swój nowy, autorski projekt wiosną br. – Często zgłaszają się do mnie początkujący muzycy, którzy przyznają się do wielkiej inspiracji moimi utworami i płytami i zdarza się, że zapraszam ich do siebie, żeby pograć. Bardzo często mój wpływ przejawia się wręcz w ich muzycznej naturze, bo dosłownie wyrośli na mojej muzyce. Inspiruje mnie, jak różnie sobie radzą z muzycznymi wyzwaniami niektórych moich starszych kawałków i łapię się na myśleniu, jak by to było napisać coś nowego specjalnie dla nich. Ten projekt ma nam to właśnie umożliwić – dodaje Metheny.

Gośćmi Side-Eye są pianista i klawiszowiec James Francies oraz perkusista Marcus Gilmore, z którymi Metheny wystąpi na pięciu koncertach z Trójkową„Siestą w drodze” latem przyszłego roku. Trio odwiedzi: Wrocław (2 czerwca), Bydgoszcz (3 czerwca), Sopot (4 czerwca), Warszawę (6 czerwca) i Bielsko-Białą (8 czerwca). Więcej o koncertach, tutaj.

Przypomnijmy, że od 2015 roku – dzięki koncertom „Siesta w drodze” – polska publiczność miała okazję obejrzeć występy takich artystów, jak m.in. Omara Portuondo, Angelique Kidjo, Bobby McFerrin, Melody Gardot, Mariza, Anoushka Shankar i Chick Corea.

Początek audycji „W tonacji Trójki” z udziałem Pata Metheny’ego w czwartek 14 listopada o godz. 14:05.