Od prawie dekady Agnes Obel jest jedną z najbardziej niezależnych i oryginalnych artystek współczesnej sceny muzycznej. Obecnie powraca z nową muzyką. Pierwszym singlem został „Island Of Doom”, który zapowiada długo oczekiwany nowy album „Myopia”.

Krążek ukaże się nakładem Deutsche Grammophon i Blue Note 21 lutego 2020 r.


Autorem video jest wieloletni współpracownik i parter artystki, Alex Brüel Flagstad, który znakomicie zwizualizował pojęcie „krótkowzroczności”.

Zgodnie z zasadami, którymi kierowała się przy poprzednich albumach (Philharmonics, Aventine i Citizen Of Glass), Agnes Obel stworzyła nowy album całkowicie samodzielnie w swoim berlińskim domowym studiu, w izolacji od jakichkolwiek wpływów z zewnątrz, które mogłyby rozproszyć jej uwagę w procesie pisania, nagrywania i miksowania utworów.

„Albumy, nad którymi pracowałam, wymagały zbudowania pewnego rodzaju bańki, w której dzieje się wszystko, co jest związane z danym projektem.” – mówi Obel. “Dla mnie produkcja jest zawsze spleciona z tekstem i historią, która się za nim kryje (…) Muszę stworzyć własną „krótkowzroczność” (myopia) do wykreowania własnej muzyki.”

Artystka eksperymentowała z technikami przetwarzania nagrań, zniekształcania wokali, smyczków, fortepianu czy czelesty, znajdując sposoby na stopienie tych elementów, aby stały się jednością i aby można było poczuć dokładnie to, przy czym pracowała w domu podczas nagrywania.

Chociaż muzyka Obel często odbierana jest jako rodzaj dystopijnego monologu, który dotyczy współczesnego świata, to jednak zawartość „Island Of Doom” jest o wiele bardziej osobista. Artystka wyjaśnia:

„Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy umiera nam ktoś bliski, po prostu nie możemy pojąć, że już nigdy nie będzie można z nim porozmawiać ani w jakiś sposób do niego dotrzeć. Pod wieloma względami wciąż dla nas żyje, ponieważ w naszej świadomości nic się nie zmieniło, wciąż wszyscy tam są.”

Wiosną 2020 roku Agnes Obel rozpocznie europejskie tournée, w ramach którego pojawia się także w Polsce. Artystka wystąpi na koncercie w Warszawie 15 marca (klub Progresja – SOLD OUT), a w Stanach Zjednoczonych towarzyszyć będzie zespołowi Dead Can Dance, w kwietniu i maju 2020 roku.