Seria Polish Jazz wzbogaciła się o kolejny album! Pod numerem 84 ukazuje się płyta Krzysztofa Herdzina “The Book of Secrets” z gościnnym udziałem Ricka Margitzy – saksofonisty Milesa Davisa.

Krzysztof Herdzin o swoim albumie mówi tak: 

The Book of Secrets jest dla mnie płytą bardzo szczególną. Oprócz tego, że pojawiła się jako jubileuszowa, 20 pozycja w mojej autorskiej dyskografii, nagrałem ją w bardzo ważnym momencie mojego życia. Od wielu lat intensywnie pracuję nad sobą, poszukując wewnętrznej równowagi, spokoju i dystansu do świata. Podjąłem szereg kroków, mających w efekcie finalnym pomóc mi radzić sobie z własnymi słabościami i traumami, a ludziom wokoło ułatwić budowanie ze mną dobrych relacji, opartych na uczciwych fundamentach, pełnych wzajemnego szacunku i empatii. Najpierw pojawiła się terapia, spotkania z inspirującymi psychoterapeutami, potem dziesiątki mądrych książek, analiza własnego postępowania, aż do określenia celów, jakie chce osiągnąć i narzędzi, jakie zamierzam do tego wykorzystać. Zmieniło mnie to bardzo. 

Przewartościowałem wiele rzeczy w swoim życiu, również muzycznie. Widać to na przestrzeni ostatnich lat po płytach, jakie nagrałem jako lider. Tytuły i zawarta na nich moja własna muzyka, mówią same za siebie: „Belcanto Semplice”, „Looking for Balance”, „Look Inward” a teraz, blisko moich 50 urodzin – „Księga sekretów”. Mam dziś dużo więcej spokoju w sobie, łagodności i akceptacji wobec ludzi i tego, co mi przynosi los. Czuję potrzebę dzielenia się dobrem, czy to poprzez muzykę, czy zwyczajne, codzienne bycie z ludźmi”.


W naturalny więc sposób pojawił się w mojej wyobraźni zaczyn własnej, muzycznej historii, adekwatnej do tego, kim jestem dziś, czego poszukuję i za czym gonię, opowiedzianej uczciwie i niespiesznie, bez puszczania oczka do odbiorcy czy komercyjnych kontekstów muzyki.

Na początku tego roku skomponowałem siedem utworów, ułożonych w zamkniętą, koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to, kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Duch, Wszechświat, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki. Jazz miesza się tu z muzyką współczesną, filmową, a wszystko jest podporządkowane nastrojom opowiadania o poszczególnych Tajemnicach. 

Zdaję sobie sprawę, że każdy słuchacz odnajdzie w tych dźwiękach inne elementy, moje programowe założenia z pewnością zostaną subiektywnie odebrane. Niemniej, głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji. Obecność twórcy w swoim dziele jest dla mnie największą i jedyną prawdą. Cytując wielkiego Gustava Mahlera:  “Jeżeli ktoś dobrze odczyta moją muzykę, to stanie mu przed oczami całe moje życie”.

Gościem specjalnym na tym wyjątkowym albumie jest Rick Margitza – saksofonista należy do ścisłej światowej czołówki. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku studyjnych i koncertowych płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Wyjątkowa rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną, a być może najważniejszą wartość płyty.

Język muzyczny, jakim się tu posługuje kompozytor, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. Dzieło “The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria (Robert Kubiszyn – kontrabas, gitara basowa; Cezary Konrad – perkusja) z fortepianem i saksofonu tenorowego (Rick Margitza) mamy tu pięć klarnetów!

Wydaniem albumu “The Book of Secrets” Krzysztofa Herdzina w serii Polish Jazz Polskie Nagrania kontynuują tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej.

Album możecie zakupić, m.in. tutaj.