“Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.


Najnowsze dzieło Macieja Pieprzycy, twórcy filmów “Chce się żyć” oraz “Jestem mordercą” to opowieść o sile, jaką daje pasja oraz paradoksie, jakim była kariera Kosza. Odkryty dla świata za sprawą swojej choroby, wzleciał niczym tytułowy Ikar, by zaraz potem spać i pogrążyć się w zapomnieniu. 

W postać Kosza wcielił się fenomenalny Dawid Ogrodnik, nagrodzony za swoją kreację Złotym Lwem na Festiwalu w Gdyni. Na ekranie towarzyszą mu także Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska i Jacek Koman. Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, od dawna starający się przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. W filmie nie zabraknie ciekawych aranżacji znanych i popularnych utworów (takich jak “Take the A Train”, “San Francisco”, “Kasztany”, “Cała jesteś w skowronkach”) oraz wielu brawurowych jazzowych improwizacji. 

Film od 18 października w kinach!