Urszula Dudziak i Wojtek Mazolewski Quintet w UK spotkali się na scenie po raz pierwszy. Nie przeszkodziło to jednak muzykom w porwaniu brytyjskiej publiczności.

Kwintet rozpoczął swój występ mocno, utworem „Punkt-T Gdańsk”, wskazując wszystkim niezdecydowanym festiwalowiczom kierunek, w którym powinni podążyć (równolegle w trakcie występu WMQ odbywało się kilka innych koncertów, m.in. dj set samego Gillesa Petersona na głównej scenie festiwalu). Magnetyczna gra kwintetu w ciągu kilku minut przyciągnęła pod scenę sporą publiczność, która zahipnotyzowana utworami „Berlin”, „London”, czy kompozycją Komedy z filmu „Nóż w wodzie”, została z muzykami już do końca koncertu. Publiczność, która w wielu przypadkach spotkała się z twórczością kwintetu po raz pierwszy. Publiczność, dla której – śledząc pofestiwalowe wpisy w mediach społecznościowych – był to jeden z najlepszych koncertów festiwalu.

Urszula Dudziak i Wojtek Mazolewski Quintet podczas występu na WeOutHere spotkali się na scenie pierwszy raz. Synergiczne połączenie pomiędzy muzykami oraz energia, jaką emanowali muzycy, wskazywałaby jednak na co najmniej dwucyfrową liczbę. To było naprawdę mocne show i wspaniała wizytówka polskiej muzyki w UK. Szkoda tylko, że koncert nie odbył się na głównej scenie festiwalu – występ zdecydowanie na to zasługiwał – ale scena Lush Life, druga co do wielkości scena festiwalu, umiejscowiona wśrod drzew, nieopodal jeziora, nadała koncertowi dodatkowo magiczny klimat.

Gościnny występ Urszuli Dudziak został bardzo ciepło przyjęty przez brytyjską publiczność, która raz po raz nagradzała wokalistkę owacjami. Niezależnie, czy dawała popis improwizacji wokalnej, jak np. podczas wspaniałego call and response z Oskarem Törökiem, czy wtedy, gdy wspomniała o współpracy z brytyjską wytwórnią Ninja Tune i DJem Vadimem (Urszula Dudziak pojawiła się na albumie DJa Vadima „U.S.S.R. The Art Of Listening”, wydanego przez Ninja Tune w 2002 roku).

Występ Urszuli Dudziak podczas WeOutHere to w dużej mierze zasługa legendarnego prezentera radiowego, DJa i muzycznego aktywisty, a jednocześnie dyrektora artystycznego festiwalu – Gillesa Petersona oraz samego Wojtka Mazolewskiego. Gilles Peterson w jednym z wywiadów wspominał:

„Jestem fanem Urszuli Dudziak. Jest utwór, który polecam, o nazwie ‘Papaya’, który jest trochę klasykiem disco. Rozmawiałem z Wo (Wojtkiem Mazolewskim – przyp. red.) i zapytałem go, czy mógłby ją namówić, żeby zagrała podczas We Out Here – nie było jej w UK od 30 lat. I zrobił to!”.

Zobacz utwór „Papaya” w wykonaniu Urszuli Dudziak i Wojtek Mazolewski Quintet na WeOutHere Festival:


Wojtek Mazolewski Quintet wystąpili w składzie: Wojtek Mazolewski (bas), Joanna Duda (piano), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Török (trąbka), Qba Janicki (perkusja). Nie był to jedyny występ muzyków podczas wizyty w UK. Dwa dni po koncercie na WeOutHere kwintet – już bez Urszuli Dudziak – zarejestrował w Londynie sesję dla Brownswood Basement Gillesa Petersona. Liczymy, że wkrótce usłyszymy i zobaczymy efekty tego spotkania! 


Wojtek Mazolewski Quintet rozstają się z Londynem nie na długo – już 23 listopada wystąpią w UK ponownie na koncercie w londyńskim Jazz Cafe. Więcej o tym wydarzeniu przeczytacie tutaj.

We Out Here Festival to prestiżowym brytyjski festiwal skupiony wokół społeczności radia Worldwide FM, organizowany przez Gillesa Petersona (wspólnie z prowadzoną przez niego wytwórnią Brownswood Recordings) w miejscowości Abbots Ripton (Cambridgeshire), 80 mil od Londynu. Ideą festiwalu jest łączenie muzyki granej na żywo z muzyką klubową i kulturą DJ’s. Podczas czterech dni na festiwalu WeOutHere wystąpiło łącznie ponad 50 zespołów i blisko 100 DJ’s, m.in.: Gary Bartz, Sons Of Kemet, Comet Is Coming, KOKOROKO, Nubya Garcia, Idris Ackamoor & The Pyramids, Kojey Radical, Lee Fields & The Expressions, Tirzah, DJ Krust & Dynamite MC, Theo Parrish, Mr Scruff, Objekt, Gilles Peterson, Francois K, Nu Guinea, Awesome Tapes From Africa i wielu innych.

Była to pierwsza edycja festiwalu. Kolejna edycja już za rok – WeOutHere 2020 odbędzie się w dniach 15-18 sierpnia. Kilka dni temu ruszyła przedsprzedaż biletów. Bilety w pierwszej puli i niższej cenie możecie kupić tutaj.

Fotorelacja: