„Wydaj płytę z Będzie Głośno” – pod takim hasłem radiowa Czwórka promuje młodych, zdolnych artystów, rozpoczynających swoją przygodę z branżą muzyczną. W tym roku do konkursu zgłosiło się 268 zespołów, a jury przesłuchało 2000 piosenek! Zwyciężczynią trzeciej odsłony wydarzenia została Sara Kordowska. Akcję wsparli m.in. Muniek Staszczyk, Baranovski, Bovska, Mery Spolsky oraz ATARI WU – czyli połowa duetu xxanaxx. Premierę albumu oraz koncert promujący krążek zaplanowano na początek października br. w studiu radiowej Czwórki w Warszawie.

Zwyciężczyni konkursu wyda debiutancką płytę z radiową Czwórką i z Agencją Muzyczną Polskiego Radianagra teledysk do singla promującego debiutancki album oraz weźmie udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Reżyserem teledysku będzie Konrad Aksinowicz, sesję zdjęciową wykona Ania Powałowska

– Sara Kordowska, która zwyciężyła w tym roku w konkursie „Wydaj płytę z Będzie Głośno” to artystka wrażliwa, delikatna muzycznie, odważna w warstwie lirycznej. Mimo młodego wieku słychać u niej dojrzałość, jakby pisała piosenki i teksty od lat. Wie, czego chce. Wie, o czym śpiewa i jest w tym bardzo przekonująca. Będzie o niejgłośno! – przekonuje Damian Sikorski, pomysłodawca konkursu, muzyk i dziennikarz muzyczny Polskiego Radia. 

W ubiegłym roku na adres konkursowej skrzynki wpłynęły 1334 utwory. Tym razem zainteresowanie ze strony debiutujących muzyków było jeszcze większe.

– W tym roku mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – mówi Sikorski. – Wybór zwycięzcy to było dwa razy większe wyzwanie niż w poprzednich edycjach. Dziesiątki godzin spędzonych z muzyką debiutantów i nieznaną wcześniej mi nutą, to najpiękniejszy czas. Każdy zespół, który zgłosił się do konkursu zasługuje na wyróżnienie i uznanie za to, że podejmuje się tworzenia, pisania muzyki – dodaje.

Sara Kordowska, laureatka trzeciej odsłony konkursu, to artystka, która jak sama przyznaje: jest wyswobodzona z uścisku zgrabnych, gościnnych refrenów i ma ochotę na dosadniejsze, a przede wszystkim własne słowa. 

Premierowy materiał „niEPorozumień” powstał jeszcze przed wkroczeniem artystki w pełnoletność. W nagraniach udział wzięli producenci: Faded Dollars, Klarenz, SiwySiwek oraz smthng i dunnno. Jedną z piosenek – „Dom 2.0” – wokalistka wykonała podczas debiutanckiego koncertu Jacoba Flâneura w studiu Czwórki podczas poprzedniej odsłony konkursu. I to właśnie Jacob namówił artystkę do wzięcia udziału w konkursie. Doświadczenie wokalne zdobywała m.in. u boku takich artystów jak: Paulina Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Katarzyna Wilk czy Natalia Lubrano. Warsztat pisarski szkoli również przynależąc do Art. Grupy Julity „Zieli” Zielińskiej, przy okazji odkrywając tajniki body percussion i improwizacji. Zdobywane od 12 lat doświadczenie sceniczne przekazuje następnym pokoleniom młodych muzyków w Bydgoszczy. Artystka prowadzi warsztaty podczas International Children’s Theatre Festival w Sopocie z zakresu improwizacji, rytmiki i kompozycji.


To wciąż nie koniec licznych talentów artystycznych zwyciężczyni „Wydaj Płytę z Będzie Głośno”. Sara Kordowska ma też na koncie kilka zwycięstw w trakcie popularnych „slamów poetyckich” za recytację własnej twórczości.

– Wszystko, co przychodzi mi do głowy jest patetyczne, bo mogłabym tu powiedzieć o niedowierzaniu, o spełnianiu marzeń, a raczej staram się unikać tych słów – są w moim dekalogu słów, których nie używa się w piosenkach, ale… to jest istny kosmos. Tak bym to ujęła. Istny kosmos. Czuję, że jest to szansa na bycie kimś innym – powiedziała Sara Kordowska tuż po ogłoszeniu wyników konkursu „Wydaj Płytę z Będzie Głośno” na antenie radiowej Czwórki.

Nagrodą w konkursie jest również promocja na antenie i w mediach społecznościowych Czwórki. Partnerami konkursu są: Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które ufunduje dodatkowe nagrody finansowe. Jury w składzie: Tomek Lipiński i Rafał Bryndal nagrodę za muzykę przyznało zespołowi Jolokia, kwartetowi tworzonemu przez grupę przyjaciół. Zespół gra muzykę, której korzeni można szukać obok rocka, bluesa, muzyki alternatywnej, indie, oraz stoner rocka. Przekazem muzyków są emocje w gitarowych melodiach i tekstach zdominowanych przez uczucia. A prawdziwe oblicze zespołu to… występy live.

Z kolei za najlepszy tekst nagrodzona została Melika  artystka otwarta na cały otaczający świat dźwięków. Dzięki temu jej twórczości nie sposób zakwalifikować do jednego gatunku. Melika ma wszelkie podstawy do tego, by móc niejednokrotnie zaskoczyć polskich i zagranicznych słuchaczy.

Ponadto koncertami w Czwórce wyróżniono zespoły: Jolokia oraz Honeycomb – dwuosobowy projekt ze Śląska, tworzący mieszankę muzyki elektronicznej z żywymi instrumentami, całość przeplatający liryczną opowieścią. Poznali się, jak to zwykle bywa, przy muzyce na żywo. Postanowili na jakiś czas schować się w małym, zaaranżowanym przez siebie domowym studiu, by tworzyć: lepiące i klejące jak miód brzmieniaNie gonią. Nie uciekają. Biegną, bo nie lubią stać w miejscu.