Po serii przedpremierowych prezentacji albumu jakie odbyły się 7 sierpnia w 60 lokalizacjach na świecie (w tym w Hałas Vinyl + Coffee w Warszawie), Bon Iver zaskoczył fanów odkrywając co godzinę przez cały dzień kolejne utwory z płyty! Nagrania były prezentowane w stacjach radiowych kolejno we wszystkich strefach czasowych – od Sydney przez Warszawę, Londyn aż po Los Angeles.

Nowy materiał został zarejestrowany w Sonic Ranch w Zachodnim Teksasie oraz April Base w Wisconsin. Trzynaście utworów, które znajdą się na płycie dopełniają cykl: od zimy „For Emma, Forever Ago”, przez  wiosnę „Bon Iver, Bon Iver” i niewzruszone lato „22, A Million” przyszedł czas na jesień z „i,i”.

Fizyczna wersja albumu “i,i” ukaże się na CD i winylu tak jak zaplanowano wcześniej – 30 sierpnia!

„To najbardziej dojrzała i kompletna płyta. Idąc przez życie, kiedy słońce zaczyna zachodzić, zaczynasz zyskiwać nową perspektywę. Stajesz się bardziej szczery w swoje pracy” – mówi Justin.

W sesjach nagraniowych Justinowi towarzyszyła grupa muzyków – Sean Carey, Andrew Fitzpatrick, Mike Lewis, Matt McCaughan, Rob Moose i Jenn Wasner. Dodatkowo do współpracy Vernon zaprosił Jamesa Blake’a, Brada i Phila Cook, Aarona i Bryce’’a Dessner, Bruce’a Hornsby, Channy Leaneagh, Naeem, Velvet Negroni, Martę Salogni, Francis Starlite, Mosesa Sumney, TU Dance i wielu innych. Justin na płycie śpiewa o równowadze między jednostką a społecznością, o inspiracji i tworzeniu. 

Kiedy sesje nagraniowe rozpoczęły się w Sonic Ranch, zespół w pełni wykorzystał obiekt używając pięciu sal jednocześnie. 

„Dzięki temu poczuliśmy się pewnie i komfortowo, uwolniliśmy się od jakichkolwiek rozpraszaczy. Nie opuściłem studia przez sześć tygodni. Pod wieloma względami historia albumu jest historią tych sześciu tygodni” – dodaje Vernon.