Nadchodzi IV edycja Perspektywy – 9 Hills Festival. Organizowany w Chełmnie od 2016 roku scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki i streatartu – wszystkie wpisuje w przestrzeń i architekturę miasta. 

Nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest Chełmno oraz dziewięciu muz Apolla, z których co roku jedna wytycza motyw przewodni kolejnej odsłony wydarzenia. Przy każdej edycji w realizacji festiwalu uczestniczy kilkaset mieszkańców miasta:  wolontariuszy, artystów i animatorów, a twarzą odsłony zostaje wybrana artystka z Chełmna. 

Tegoroczna edycja 9HF odbędzie się w dniach 9-11 sierpnia, a motywem przewodnim wydarzenia będzie sztuka widzenia. Dominujące w programie sztuki wizualne prezentowane będą o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Nie zabraknie muzyki, filmu, teatru i stałych elementów festiwalu. Twarzą odsłony została chełmińska fotografka Alicja Makowska.

Jazz, klasyka i muzyka elektroniczna to brzmienia, które usłyszymy w mieście w tym roku. Wystąpią: koncertująca po raz drugi w Polsce kubańska pianistka jazzowa Marialy Pacheco; sekstet wokalny muzyki współczesnej proMODERN („proMODERN Shakespired”), pianista i kompozytor jazzowy Paweł Kaczmarczyk („Kaczmarczyk vs. Paderewski. Tatra”), jedna z najbardziej oryginalnych grup na scenie muzyki improwizowanej i elektronicznej Backspace [augmented], najnowsze trio perkusisty i kompozytora Rafała Gorzyckiego oraz męsko-żeńska, etniczno-elektroniczna kooperacja – Babadhati. Z kolei pierwszego dnia festiwalu stały punkt programu – Ladies Electronic Music Night. Podczas tegorocznej edycji zagrają: MIN t, Rebeka, MIA TWIN, SHARI VARI i ANE. Elektroniczną noc uświetnią wizualizacje NIE WIEM.

Teatralne propozycje festiwalu to m.in. Teatr Biuro Podróży (ze spektaklem „Silence – Cisza w Troi”, Teatr PAPAHEMA („Skłodowska. Radium Girl”), Teatr Delikates („B 612”), Teatr ANIMAGIA („Karczma pod Białym Łabędziem”) oraz A3 Teatr w happeningu „Zmysły”. W repertuarze dla najmłodszych: „Calineczka” w odsłonie Teatru Barnaby oraz „Czarno na białym” Stowarzyszenia Teatr Agrafka. 

Wśród instalacji 9HF m.in. „Nad głowami” (instalacja świetlna z dziesiątek abażurów nad ul. Grudziądzką), „Bukoteka” (instalacja z przekwitłych tomów, którym nadano nowe życie). „Struktura-Tekstura” (rzeźba z tektury w nocnej scenerii animowana na żywo przez artystów z Eyecandy Visual), „Virtual Reality Roadshow” (bogata w przygody podróż do wirtualnej rzeczywistości), „Partytura” Dariusza Makaruka (audiowizualny instrument interaktywny pozwalający stworzyć obraz inspirowany twórczością Jana Tarasina) oraz Nicolas de la Vega i „Fortepian Szymon” (interaktywny instrument łączący rywalizację z edukacją, wyjątkowa zabawa dla najmłodszych). W programie również liczne galerie i wystawy. Wśród nich m.in. „Wykadrowani” (38 portretów mieszkańców Chełmna wykonanych przez Alicję Makowską, twarz tegorocznej edycji festiwalu), „DOC-9HF” (galeria najlepszych kadrów Rafała Skoczylasa wykonanych podczas minionych edycji 9HF), „Z innej perspektywy” (20 wielkoformatowych zdjęć, na których Paweł Górecki uchwycił ziemię chełmińską z lotu ptaka), Galeria „Filmowo” (32 plakaty filmowe autorstwa Mirka Gurzyńskiego), „Kroniki z fabryki” (historyczne kadry z jednej z najstarszych chełmińskich fabryk FAM), a także „Wieża malarskich marzeń (wystawa prac wykonanych przez seniorów z Grupy Plastycznej UTW. Ekspozycja w chełmińskiej Wieży Ciśnień). 

W repertuarze stałych elementów festiwalu m.in. odsłonięcie muralu na jednej ze ścian kamienic starego miasta (w tym roku projekt nawiąże do historii chełmińskiego introligatora Franciszka Malinowskiego, a mural wykona Mikołaj Rejs) i sześć Bram Czasu, czyli otwartych podwórek starego miasta animowanych przez lokalnych artystów i animatorów. Przed nami m.in. „Krok w chmurach” (podwórko, na którym uczestnicy 9HF poczują się jak w niebie), „Atelier fotografa” (sentymentalna podróż do czasów, kiedy zdjęcia miały większą wartość oraz inne znaczenie – możliwość oglądania starych zdjęć i sprzętów oraz udziału w sesji po wcześniejszej stylizacji), „Złote podwórko opowieści” (przestrzeń słowa i wypoczynku, a w niej: spotkania z gośćmi z bliska i z daleka oraz czytanki przy akompaniamencie egotycznych instrumentów), „Folkowe podwórko” (żywiołowa muzyka, regionalne stroje i niepowtarzalna atmosfera oparta na wspólnej zabawie), „Podwórko kolorów” (niebo wypełnione kolorem nad jednym z najbardziej urokliwych podwórek w mieście) oraz „Laba za murami” (sielski luz i relaks w cieniu zabytkowych murów obronnych).

Festiwalowi jak co roku będzie towarzyszyć LARP – aktywność z pogranicza gry i sztuki, zwłaszcza teatru improwizowanego, propozycja dla sympatyków rozwiązywania tajemnic oraz zagadek miejskich legend.  W tym roku motywem przewodnim gry będzie historia chełmińskich czarownic, które w 1638 roku skonały spalone na stosie. Po raz czwarty chełmińskie planty odwiedzą też bohaterowie gry miejskiej dla dzieci, młodzieży i rodzin („Sztuka Widzenia”).                   

Wśród stałych punktów programu także nocna parada z lampionami wieńcząca ostatni epizod LARP-u. Ulice starego miasta podczas sobotniego pochodu oświetlą setki lampionów tworzonych podczas otwartych warsztatów prowadzonych przez A3 Teatr.W programie także m.in. Święto Mieszkańców na ul. Grudziądzkiej (nostalgiczna podróż do czasów, kiedy to ulica  była centrum sąsiedzkich spotkań i rozmów), wieczorne spacery (śladem filmów i seriali kręconych w Chełmnie), warsztaty rodzinne prowadzone przez Magdalenę Kosek, rycerska rekonstrukcja KNIGHTMAGEDDON, MOZAIKA (dalekie brzmienia i wędrówki wyobraźni – podróż dzieci zGrupą Artystyczną Mozaika z Poznania w świat bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, w towarzystwie wyjątkowych instrumentów) i kino plenerowe (seans „Ostatniej rodziny” Jana P. Matuszyńskiego, wybranej w internetowym głosowaniu). 

Przed nami kilkadziesiąt wydarzeń: spektakli, koncertów, wystaw, instalacji i działań animacyjnych. Wszystko w wyjątkowej scenerii starego miasta w Chełmnie. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny. Program dostępny jest tutaj.