W środę, 19-go czerwca zakończył się tegoroczny Enter Enea Festival, którego dyrektorem artystycznym od 9-ciu lat jest Leszek Możdżer. Za nami trzy dni i wieczory wypełnione niezwykłymi muzycznymi wydarzeniami najwyższej próby, które poruszały tłumnie zgromadzonych widzów. W programie znalazły się innowacyjne aranżacje klasyki, elektroniczne improwizacje, silne akcenty etniczne, odważne eksperymenty – wszystko w wykonaniu znakomitych i zaangażowanych artystów. O znaczeniu i powodzeniu tego kameralnego, osadzonego w pięknym otoczeniu natury jeziora Strzeszyńskiego wydarzenia, po raz kolejny poświadczyło także wyprzedanie biletów na długo przed rozpoczęciem.

Znakiem rozpoznawczym Enter Enea Festival są projekty specjalne przygotowywane właśnie na ten Festiwal. W tym roku wśród światowych premier znalazły się koncerty “Raport Kasandry” Teatru Pieśń Kozła, z którym to po raz pierwszy wystąpił Leszek Możdżer, oraz specjalny koncert polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana, łączącego elementy tych kultur poprzez jazz, elektronikę i world music. Obydwa koncerty wyemitowane zostaną w wakacyjnej ramówce TVP Kultura. 

Po raz pierwszy na scenie spotkali się też Chris Jarrett i Leszek Możdżer, który gościnnie wystąpił w kameralnym ale niezwykle przejmującym koncercie pianisty i kompozytora. Wirtuoz zaprosił Leszka Możdżera do wspólnej improwizacji opartej na utworze Komedy, zagrali też na dwa fortepiany kompozycję Jarretta “Udos Cheesecake”. Środowy wieczór otworzył zaś koncert Susan Weinert i Leszka Możdżera, zagrany wspólnie z Martinem Weinertem – basistą i muzycznym partnerem artystki od początku jej kariery oraz perkusistą Cezarym Konradem. Muzycy w tym samym składzie spotkali się na próbach i koncercie po raz pierwszy od lat 90-tych. 

Mocnym i porywającym akcentem festiwalu był wtorkowy koncert szwajcarskiego artysty Jojo Mayera z zespołem Nerve, z cyfrową precyzją improwizującego złożone elektroniczne kreacje oparte o wiodące takty żywej perkusji i gitary. Tego samego wieczoru na scenie Enter Enea Festival, wystąpił niedościgniony wirtuoz i innowator perkusji – Billy Cobham, który w specjalnym koncercie stanowiącym celebrację jego tegorocznych 75. urodzin zagrał z Leszkiem Możdżerem i zaproszonymi przez niego muzykami – Marcinem Wądołowskim, Jakubem Mizerackim i Michałem Góreckim – specjalnie przygotowany na ten wieczór program. Usłyszeliśmy klasyczne utwory Cobhama, lecz wyselekcjonowane i zaaranżowane na nowo przez dyrektora artystycznego, Leszka Możdżera. Nie zabrakło także etnicznej inspiracji tureckiego Taksim Trio, znanego z talentu do improwizacji i wirtuozerii w opanowaniu ludowych instrumentów. Festiwal zakończył energetyczny popis Kocani Orestar, która na bis porwała publiczność do tańca z niezwykle barwnym przytupem, wzbudzając we wszystkich niezwykle szeroki uśmiech na samo zakończenie tegorocznych spotkań.

Jubileuszowa, dziesiąta już edycja Enter Enea Festival odbędzie się w dniach 7-10.06.2020, w Poznaniu.  Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea.