15 czerwca gwiazdy polskiego jazzu: Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miskiewicz, razem tworzący Marcin Wasilewski Trio, rozpoczęli drugą część jubileuszowej trasy koncertowej z okazji 25 – lecia współpracy artystycznej.

Zagrają prawie 40 koncertów w salach koncertowych na festiwalach w Polsce i Europie. 

Pierwszy etap trasy koncertowej Marcin Wasilewski Trio “Live” 25th Anniversary Tour 2019 miał miejsce w Japonii i Korei już styczniu, zaś drugą rozpoczną koncertami na letnich festiwalach, począwszy od najbliższej soboty – na Midsummer Festival w Cork  (15.06), aby tydzień później muzycy pojawili się na prestiżowym Jazz Baltica Festival (22.06), w lipcu odwiedzą Ancona Jazz Festival (18.07), a w sierpniu zagrają w Łodzi (22.08), a następnie w Niemczech: Wilhelmshaven (31.08) i Lüneburgu (03.09). Większość koncertów planownaych jest jednak na jesień. Zespół wystąpi na jednym z najwazniejszych festiwali w Europie – EFG London Jazz Festival 2019 – w pięknej sali Cadogan Hall.


Na wybranych koncertach muzykom Tria towarzyszyć będa goście, i tak np. na festiwalu November Music w holenderskim 's-Hertogenbosch (Den Bosch) zaagra Tineke Postma, znakomita alcistka z Heerenveen. Na mini – trasę do Szwajcarii Trio uda się z polskim saksofonistą Adamem Pierończykiem. Nie zabraknie polskich akcentów festiwalowych, takich jak występ na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazowych w Kaliszu (także z towarzyszeniem Adama Pierończyka), czy Palm Jazz Festival w Gliwicach, a także projektu specjalnego dla Bielskiej Jesieni Jazzowej im. Tomasza Stańko w Bielsku- Białej, z udziałem znakomitych gości – gwiazd, których pojawienie się jest jeszcze owiane tajemnicą. Trio zawita również do wielu sal filharmonicznych (m.in. w Szczecinie, Lublinie, Białymstoku, Kielcach, Częstochowie, Olsztynie), żeby finałowy concert zagrać w jednaj zanjważniejszych sal w Polsce- w sali  NOSPR w Katowicach. 

25. urodziny Tria w 2019 roku zbiegają się z 50. rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Nic więc dziwnego, że również z tej okazji zespół został zaproszony na koncerty w wielu miastach w Europie (Frankfurt, Oslo, Bruksela, Manheim/Ludwigshafen), aby dołączyć do innych artystów z katalogu ECM, z którymi wspólnie będą świętować pięćdziesiąty jubileusz tej jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie.

Rok 2019 ma w historii Tria Wasilewskiego szczególne znaczenie także z powodu wspomnienia o Krzysztofie Komedzie i przypadającej w kwietniu tego roku 50. rocznicy jego śmierci. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (wówczas pod nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi od śmierci Krzysztofa Komedy muzycy polscy sięgnęli w 1995 roku po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie pod znaczącym tytułem “Komeda”. Z pewnością muzycy podczas koncertów na swojej jubileuszowej trasie będą chcieli oddać muzyczny hołd Krzysztofowi Komedzie, a także Tomaszowi Stańko – swojemu mentorowi i muzycznemu przyjacielowi, który odszedł od nas w lipcu zeszłego roku.

Artyści mający już własny bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu – w Trio (Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer), czy osobno (Branford Marsalis, Jan Garbarek, Manu Katche, Al Foster, Arild Andersen i wielu innych) znajdują się w znakomitej formie muzycznej i we wzrastającym momencie swojej kariery. Dowodzą tego najnowszy album koncertowy pt. “Live”, znakomite recenzje w Polsce i zagranicą, bardzo udana 24- koncertowa trasa promująca nową płytę zagrana w 10 krajach oraz najbliższe plany Tria i jubileuszowa trasa z prawie czterdziestoma koncertami. 


Zespół jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu i od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu  dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie – bo w 2005 i 2011 r. – pojawiał się jako „wschodząca gwiazda” fortepianu w najważniejszym  dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll). Najnowszy album Tria Marcina Wasilewskiego pt. „Live” (ECM Records/Universal) pojawił się pod koniec września na 15. miejscu na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także ikonami muzyki naszych czasów: Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson. 

Najprawdopodobniej nie są to wszystkie niespodzianki, jakie Trio Marcina Wasilewskiego przygotowało na ten rok, które mają być sukcesywnie przed nami odkrywane. Tymczasem zapraszamy na koncerty Marcin Wasilewski “Live” 25th Anniversary Tour. Wybrane koncerty na jubileuszowej trasie koncertowej odbywają się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje o terminach będą się sukcesywnie pojawiać na oficjalnej stronie internetowej Tria, profilu na Facebooku oraz na stronie ECM Records.