7. edycja koncertu Art Celebration w ramach festiwalu Wschód Kultury / Europejski Stadion Kultury skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki. Migracja była i jest nieodłącznym elementem historii kultury, szczególnie w Polsce jak również w krajach partnerstwa wschodniego doświadczonych w niedalekiej przeszłości totalitarnym systemem.


Migracje ze wschodu na zachód pozwalały rozwinąć skrzydła takim znakomitym twórcom jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak, Henryk Vars, Bronisław Kaper. Istnieją również przykłady muzyków amerykańskich, którzy wybrali na swoje miejsce życia i pracy Polskę (Michael Patches Stewart, Derrick McKenzie) Chcemy poprzez muzykę, ale również opowiedziane historie pokazać ludzkie losy i motywacje, które pchały twórców do migracji. Chcemy aby oprócz gry, twórcy opowiedzieli w zwięzły sposób o przyczynach emigorwania i wpływie takich decyzji na ich twórcze życie.

Podczas koncertu wystąpią:

Kuba Stankiewicz Trio –  muzyka Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio.

Skład: Kuba Stankiewicz – fortepian // Wojciech Pulcyn – kontrabas // Sebastian Frankiewicz – perkusja

Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu.


AC Band – EAST WEST MIGRATIONS

Program przygotowany przez powołany przez kuratorów zespół złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak m.in. Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak.

Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1 edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta. O akcenty wokalne zadba Aleksandra Tocka, znakomita młoda wokalistka z Jasła.


MICHAŁ URBANIAK JAZZTET ft. Wojciech Karolak

Wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz gitarzysta Gabriel Niedziela.

Podczas koncertu nakłonimy wykonawców do swoich emigracyjnych wspomnień.