Trzy niezwykłe osobowości. Trzy zjawiskowe głosy. Trzy kobiety: Angelique Kidjo, Cécile Mclorin Salvant & Lizz Wright. Na jednej scenie, wspólnie, wyśpiewają prawdę.

Wydarzenie, które z całą pewnością nie tylko warto odnotować, ale również przeżyć, bo Sing the Truth! to prawdziwy wulkan miłości, radości i energii. Wielkie święto muzyki, które nie zostawi po sobie niewzruszonych serc i dusz. Wszystkie trzy łączy niezwykła wrażliwość nie tylko muzyczna, ale również społeczna, mistrzowski warsztat oraz skłonność do mieszania gatunków muzycznych z pogranicza jazzu, popu i world music.

Koncert został wyreżyserowany przez trzykrotną laureatkę Grammy – Terri Lyne Carrington, znaną perkusitkę, producentkę znaną ze współpracy z największymi gwiazdami światowego jazzu m.in.: Herbie Hancock, Wayne Shorter, Al Jarreau, Stan Getz, David Sanborn, Woody Shaw, Cassandra Wilson, Dianne Reeves, John Scofield czy Esperanza Spalding.

ANGELIQUE KIDJO

Trzykrotna laureatka nagrody GRAMMY®, której muzyka przekracza granice, gatunki i narodowości. To flirt tradycji muzycznych Afryki Zachodniej z elementami amerykańskiego R&B, funku i jazzu, a także wpływów z Europy i Ameryki Łacińskiej. Jej wspaniała kariera, liczne nagrody pozwoliły jej na aktywne zaangażowanie w sprawy rodzimej Afryki. Znalazła sposób nie tylko na przekazywanie jej bogatego dziedzictwa, ale również sposób na pokazanie prawdy o roli kobiet w tej części świata. Nic więc dziwnego, że Time Magazine uznał ją za „najważniejszą divę Afryki”, BBC umieściło ją na liście 50 najbardziej znanych postaci na kontynencie, a Magazyn Forbes uznał Angelique za pierwszą kobietę na liście najpotężniejszych gwiazd w Afryce. W 2011 r. The Guardian umieściła ją na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet na świecie. Jest ostatnią laureatką prestiżowej nagrody Crystal 2015 przyznawanej przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w Szwajcarii oraz nagrodę Amnesty International Ambassador of Conscience w 2016 roku.

„Publiczność daje mi energię, więc muszę ją oddać. Gdybym to trzymała w sobie, nie byłabym w stanie spać przez dwa dni.” – ANGELIQUE KIDJO

CÉCILE MCLORIN SALVANT 

Jest najmłodszą koleżanką z tria, a świat usłyszał o niej po raz pierwszy, kiedy wygrała prestiżowy 2010 Thelonious Monk International Jazz Competition. W ciągu dekady z ulubienicy krytyków jazzowych i publiczności stała się niekwestionowaną gwiazdą zdobywającą wiele nagród GRAMMY®. Córka francusko-haitańskiego małżeństwa, wychowana w Miami, dorastała wśród wielu kultur. Postanowiła studiować na południu Francji – prawo i operę i to właśnie tam, o ironio, odkryła miłość do jazzu i muzyki amerykańskiej, dzięki swojemu nauczycielowi, saksofoniście, Jean-François Bonnelowi. Po powrocie do USA wzięła udział w konkursie, gdzie znakonite jury: Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, Kurt Elling, Patti Austin i Al Jarreau przyznali jej główną nagrodę w Thelonious Monk International Jazz Competition. Recenzje nie pozostawiały wątpliwości: „zwala z nóg” Washington Post, krytyk muzyczny Ann Midgett napisała wtedy „jej maraton dopiero się zaczyna”. Ta nagroda wyniosła ją na szczyt.

„Jest pełna gracji, elegancka, ma duszę, humor, zmysłowość, moc, wirtuozerię, skalę, wgląd, inteligencję, głębię i wdzięk.” – WYNTON MARSALIS

LIZZ WRIGHT

Zadebiutowała w 2003 albumem Salt, który dotarł do drugiego miejsca na Billboard Top Contemporary Jazz, a dwa lata później jej drugi album Dreaming Wide Awake, dotarł do pierwszego miejsca. Stała się przewodniczką po amerykańskiej muzyce, wnosząc niezwykłe kolory i żywiołowość do oryginalnych kompozycji autorstwa największych kompozytorów naszych czasów. Jej niepowtarzalny głos „gładki, mroczny alt posiadający cechy, które można kojarzyć z beczką dojrzewającego Burbonu, jest miękki jak aksamit” (The New York Times), stał się odbiciem amerykańskiej kultury. Lizz opowiadając historie wykracza poza podziały społeczne, stwarza głębokie poczucie więzi i miłości do ludzi.

„W szkole fascynowała mnie głównie współczesna muzyka gospel, która rzeczywiście miała w sobie odcienie bluesa, R&B oraz jazzu. I czuję się z tymi wszystkimi gatunkami po trosze związana. Zaczęłam mieszać te wszystkie gatunki, bo to mi najbardziej odpowiada.” 

Sing the Truth: Angelique Kidjo, Cécile Mclorin Salvant & Lizz Wright
NOSPR, Katowice | 07.07.2019, godz. 20:30

Bilety do nabycia www.bilety24.pl