Mira Film i Eagle Rock Entertainment ogłaszają premierowe pokazy kinowe „Blue Note Records: Beyond The Notes” w reżyserii Sophie Huber.

Film dokumentalny z udziałem takich gwiazd jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Lou Donaldson, Rudy Van Gelder, Don Was, Michael Cuscuna, Robert Glaper, Norah Jones, Ambrose Akinmusire, Derrick Hodge, Lionel Loueke, Kendrick Scott, Marcus Strickland, Terrace Martin oraz Ali Shadeed Murammad.

Mira Film we współpracy z Eagle Rock Entertainment ogłasza premierowe pokazy kinowe filmu dokumentalnego „Blue Note Records: Beyond the Notes” w reżyserii Sophie Huber. Film został wyświetlony po raz pierwszy na Tribeca Film Festival w 2018 roku, a następnie na ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobywając uznanie m.in. w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Pierwsze pozafestiwalowe pokazy w USA odbędą się 14 czerwca w Nowym Jorku w Metrograph i 28 czerwca w Los Angeles w Laemmle Monica. Następnie rozpoczną się prezentacje kinowe filmu w całym USA, pod koniec roku obraz wejdzie do telewizji i na płyty DVD.


Jedna z najważniejszych wytwórni w historii jazzu, a tym samym całej amerykańskiej muzyki – Blue Note Records, to dom dla legend jazzu i wybitnych współczesnych artystów. Historia założonej w Nowym Jorku w 1939 roku przez żydowskich uchodźców Alfreda Liona i Francisa Wolffa firmy, to przede wszystkim wybitne i przełomowe nagrania muzyczne, ale także swoista dokumentacja walki o muzyczną wolność, konfliktu między czystą sztuką i kulturalną komercją oraz idei muzyki jako siły transformacyjnej i rewolucyjnej. Wykorzystując materiały archiwalne, współczesne sesje nagraniowe oraz wywiady z ikonami jazzu i młodymi artystami „Blue Note Records: Beyond The Notes” ukazuje, jak współczesny jazz łączy się z hip-hopem.

– Blue Note Records to jeden z najważniejszych skarbów amerykańskiej kultury, ponieważ nadal jest domem dla odważnych artystów, którzy schodzą z utartych ścieżek – mówi Huber. – To bardzo ważne, że film ten ukaże się właśnie teraz, ponieważ porusza on tematy, które wciąż są istotne w obecnym klimacie politycznym. Film celebruje wizję i misję wybitnych artystów z przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości. To zaszczyt być częścią takiego projektu i teraz pokazać ten film w Ameryce – kolebce tej muzyki.

WYSTĘPUJĄ: Ambrose Akinmusire Michael Cuscuna, Lou Donaldson, Robert Glasper, Herbie Hancock, Derrick Hodge, Norah Jones, Keith Lewis, Lionel Loueke, Terrace Martin, Ali Shaheed Muhammad, Kendrick Scott, Wayne Shorter, Marcus Strickland, Rudy Van Gelder, Don Was.

Powstanie jednej z największych wytwórni jazzowych w historii to efekt współpracy kilku niezwykłych ludzi. Rozkochani w jazzie niemieccy emigranci uciekający przed nazizmem (Alfred Lion & Francis Wolff), optyk z New Jersey dorabiający jako inżynier nagraniowy (Rudy Van Gelder), uwielbiający muzykę klasyczną grafik (Reid Miles) i najwybitniejsi muzycy na świecie. Wszyscy oni wnieśli elementy, bez których sukces wytwórni byłby niemożliwy: wielką pasję, świetny instynkt A&R, eleganckie fotografie, doskonałą jakość dźwięku, oryginalne okładki i przede wszystkim absolutnie wybitną muzykę. Wspólnie stworzyli oni estetykę Blue Note. Całość nie mogłaby istnieć bez któregokolwiek elementu.


Legendarny katalog Blue Note obejmuje całą historię muzyki od hot jazzu, boogie woogie i swingu, poprzez bebop, hard bop, post-bop, soul jazz, avant-garde i fusion, aż po różnorodne i żywe brzmienia współczesne. Artyści Blue Note reprezentują filary historii jazzu: Thelonious Monk, Bud Powell, Miles Davis, John Coltrane, Cannonball Adderley, Horace Silver, Art Blakey, Jimmy Smith, Dexter Gordon, Grant Green, Lou Donaldson, Donald Byrd, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Joe Henderson, Herbie Hancock, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Andrew Hill, Ornette Coleman, Cecil Taylor i wielu innych.

W latach 1981-1984 wytwórnia zawiesiła działalność, jednakże producent/historyk Michael Cuscuna podtrzymywał jej obecność na rynku reedycjami dla EMI. Następnie Blue Note powróciła pod kierownictwem Bruce’a Lundvalla, stając się jedną z najbardziej szanowanych i najdłużej działających wytwórni jazzowych na świecie oraz domem dla najwybitniejszych artystów i innowatorów. Przez 30 lat przewodnictwa Lundvalla Blue Note była rajem dla najbardziej kreatywnych głosów w jazzie oraz miała swój udział w sukcesach komercyjnych takich artystów, jak między innymi Bobby McFerrin, Dianne Reeves, Cassandra Wilson, Us3, Norah Jones, Al Green, Amos Lee, Medeski Martin & Wood, Willie Nelson i Wynton Marsalis.

To samo trzeba powiedzieć o Donie Wasie, który dołączył do Blue Note w 2011 roku jako Chief Creative Officer, a następnie stanął na czele firmy w 2012 roku. Pod przewodnictwem Wasa wytwórnia powróciła do początkowej wizji Liona, mówiącej, że „każdy styl gry, który reprezentuje autentyczny sposób odczuwania muzyki, jest autentyczną ekspresją”. Słowa te wciąż są prawdziwe i wytaczają kierunek dla wytwórni, w który wpisuje się Robert Glasper ze swoim nowatorskim połączeniem jazzu, r&b i hip-hopu, eklektyczni wokaliści i wokalistki, od Norah  Jones, przez Gregory Portera, po Kandace Springs, jak również pełne spektrum jazzowych instrumentalistów, od takich legend, jak Wayne Shorter, Charles Lloyd i Dr. Lonnie Smith, po przyszłe legendy, jak Ambrose Akinmusire, James Francies i Joel Ross. Blue Note jest jedną z flagowych marek Capitol Music Group i Universal Music Group.

Dystrybutorem filmu „Blue Note Records: Beyond The Notes” w Polsce jest firma Musicine, koncentrująca swoje działania na filmach dokumentalnych o muzyce i jej wybitnych twórcach.

Pierwsze polskie pokazy obrazu odbyły się już w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku. W czerwcu i lipcu spodziewamy się kolejnych prezentacji filmu, między innymi w Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach.