28 kwietnia o godz. 20.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wystąpi Joachim Mencel Quintet z najnowszym projektem „Artisena”.

Koncert odbędzie się w ramach XXV. edycji Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie”.

Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.


Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów jest m.in: polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu. Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej.


Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel „Artisena” dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki. W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet „Artisena” w wydawnictwie For Tune.