The Brand New Heavies powraca z nowym singlem „Getaway”! W utworze usłyszymy głos amerykańskiej wokalistki N’Dea Davenport

Grupa założona przez songwriterów i multiinstrumentalistów Andrew Levy’ego i Simona Bartholomew stanęła na czele powstającego ruchu Acid Jazz, obok Young Disciples oraz Jamiroquai.

Ich debiutancki singiel, słynny klubowy hit „Got To Give”, ukazał się pod szyldem Chrysalis Records zanim grupa podpisała kontrakt z Acid Jazz Records w 1989 r.

Wkrótce potem premierę miał pierwszy longlplay zatytułowany po prostu „The Brand New Heavies”. Płyta została dostrzeżona przez przedstawicieli kultowej amerykańskiej wytwórni Delicious Vinyl. Singiel „Never Stop” trafił do czołówki listy R&B. Płyta przebiła się po drugiej stronie Atlantyku, a zwieńczeniem sukcesu było otrzymanie statuetki MTV oraz utrzymywanie się przez 12 miesięcy na liście najlepiej sprzedających się płyt R&B. Krążek stał się inspiracją w hip hopowych kręgach.

Kolejny album „Heavy Rhyme Experience” powstał we współpracy między innymi z Kool Rap, Gang Starr czy Main Source. Pierwsza płyta The Brand New Heavies uzyskała status złotej płyty w Wielkiej Brytanii, a kolejne dwa krążki pokryły się platyną.