Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” rozpocznie się 16 kwietnia (godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE) koncertem legendy jazzowej gitary John’a McLaughlin’a, który wystąpi z The 4th Dimension.


John McLaughlin to współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Davisa, Ala Di Meoli i Paco De Lucia, Alexisa Kornera. Jego muzyka obejmuje wiele gatunków jazzu, które łączył z elementami rocka, flamenco i bluesa, hinduską muzyką klasyczną i zachodnią muzyką klasyczną, by stać się jedną z pionierskich postaci muzyki fusion.

Został sklasyfikowany na 49. miejscu listy 100. najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, znalazł się także na liście 75 Great Guitarists magazynu Down Beat w kategorii Modern Jazz Maestros oraz na 63. pozycji listy 100. najlepszych gitarzystów magazynu Guitar World. Jeff Beck i Pat Metheny nazwali go  najlepszym żyjącym gitarzystą.

Solo McLaughlina z utworu Miles Beyond na albumie „Live at Ronnie Scott 2017”, nagranym przez formację John McLaughlin &The 4th Dimension, zdobyło nagrodę Grammy w 2018 za najlepsze improwizowane jazzowe solo.