Natalia Nykiel, Miuosh, Mela Koteluk, Fisz Emade Tworzywo czy Renata Przemyk – m.in. ci artyści zagrają w Krakowie 22 czerwca podczas tegorocznych Wianków – Święta Muzyki. Na trzech scenach zlokalizowanych na Rynku Głównym, Powiślu oraz pod Nowohuckim Centrum Kultury wystąpi czołówka polskiej sceny muzycznej.

Impreza już po raz szósty odbędzie się w formule nawiązującej do francuskiego wydarzenia „Fête de la Musique”. Krakowskie Wianki nie tylko prezentują muzykę w wielu zakątkach miasta, ale też po raz kolejny stawiają na różnorodność artystów – odzwierciedlającą aktualny stan polskiej sceny muzycznej. Jak co roku, również i tym razem wszystkie wydarzenia związane z Wiankami – Świętem Muzyki będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Tegoroczne Wianki gościć będą czołowych przedstawicieli różnych gatunków muzycznych. Hip-hop reprezentowany będzie przez katowickiego rapera Miuosha, znanego nie tylko z twórczości solowej, ale także dzięki zaskakującej współpracy m.in. z Jimkiem i Smolikiem. Na Wiankach zagra także Fisz Emade Tworzywo – muzycy, którzy zaczynali od hip-hopu, by z albumu na album prezentować coraz to nowe oblicze. Ich wydany w marcu tego roku album „Radar” zaskakuje brzmieniami lat 80. i nawiązaniami do stylistyki disco. Elektropopową i taneczną estetykę zaprezentuje z kolei Natalia Nykiel oraz duet producencki Flirtini wspierany przez czołówkę polskich wokalistek i wokalistów młodego pokolenia, takich jak Rosalie, Piotr Zioła, Michał Sobierajski, Ras, Lena czy Gverilla.

Podczas tegorocznych Wianków nie zabraknie również silnej reprezentacji śpiewających kobiet.

22 czerwca w Krakowie wystąpi Barbara Wrońska, znana m.in. z duetu Ballady i Romanse czy grupy Pustki, Misia Furtak, która w tym roku zaprezentowała swój pierwszy pełnowymiarowy solowy album, a także nagrodzona Fryderykiem za ostatni album „Migawka” Mela Koteluk, która podczas koncertu w Krakowie zaprezentuje nowy materiał. W programie tegorocznych Wianków znalazło się także miejsce dla prawdziwej legendy polskiej sceny muzycznej, czyli Renaty Przemyk!

Wianki w Krakowie to także okazja do prezentowania lokalnych artystów.

Pierwszym z nich jest zdobywający coraz większy poklask Sokół Orkestar, czyli zespół założony przez Przemka Sokoła wykonujący autorskie utwory w stylu Balkan brass. Kolejni miejscowi wykonawcy, którzy zdążyli już zapracować na ogólnopolski rozgłos to krakowski self-made man Patrick the Pan – kompozytor, producent, autor tekstów, piosenkarz, pianista i gitarzysta wydający w wytwórni Kayax i współpracujący m.in. z Dawidem Podsiadło – oraz Limboski: wielbiciel folku i bluesa, autor muzyki i tekstów oraz miłośnik analogowego brzmienia. 

Organizatorami Wianków – Święta Muzyki są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Informacje o artystach i scenach na stronieoraz na Facebooku