Ruth Koléva to zdobywająca coraz większą popularność neo-soulowo-jazzowa wokalistka (oraz aktywistka społeczna!) rodem z Sofii. Neo-soul w wydaniu Ruth to jednak żadne miałkie r’n’b, jakiego pełno w stacjach radiowych, a prawdziwie żywe, oddychające, organiczne brzmienie, jakiego nie powstydziłyby się Solange czy Erykah Badu.


W ciągu swojej, krótkiej jeszcze kariery, zdążyła wydać 19 singli, EPkę oraz 4 pełne albumy, spośród których ostatni, „Confidence.Truth”, trafił na listę kandydatów do nominacji Grammy. Na statuetkę przyjdzie więc jeszcze czas, a Ruth Koléva go bynajmniej nie traci, koncertując intensywnie w całej Europie, USA, Japonii oraz Chinach. Czy na tej liście może zabraknąć Polski? Nie może i nie zabraknie.

Wokalistka wraz z zespołem zaprezentuje się na przełomie maja i czerwca w Krakowie (30.05), Poznaniu (31.05) i Warszawie (01.06).


Śpiewa od 15 roku zycia, kształciła się w Utrechcie (University of Arts) i Los Angeles (Hollywood Pop Academy). W rodzimej Bułgarii otrzymała kilka nagród w rodzaju „Album Roku“ czy „Kobieta Roku“, w lokalnej edycji Idola zaśpiewała z samym Bobby McFerrinem, który następnie zaprosił ją na scenę podczas koncertu na żywo w Sofii. Jednakże nie samą muzyką Ruth żyje: od lat działa aktywnie w organizacjach LGBT i anty-przemocowych.