9 kwietnia koncertem w katowickim NOSPR Jeremy Pelt Quintet rozpocznie trasę koncertową w Polsce, która obok Holandii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii jest na europejskiej trasie koncertowej artysty.

Pelt będzie promował album „Jeremy Pelt: The Artist”, który swoją światową premierę miał 8 lutego br. Obok Katowic, zespół wystąpi w Białymstoku (10.04.) Radomiu (11.04.) Legnicy (12.04.) i Warszawie (13.04.). Obok amerykańskiego trębacza i lidera wystąpią nowojorscy muzycy: pianista Victor Gould, kontrabasista Richie Goods, perkusista Allan Mednard oraz pochodząca z Taiwanu wibrafonistka Chien Chien Lu.


Urodzony w Stanach Zjednoczonych Jeremy Pelt to jeden z najbardziej wyróżniających się młodych trębaczy w świecie jazzu. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu prestiżowego magazynu Down Beat, rozpoczął rozwijającą się w zawrotnym tempie karierę w 1998 roku, kiedy po ukończeniu Berklee College of Music zamieszkał w Nowym Jorku i dołączył do Mingus Big Band.

Pelt zbudował na tej relacji wiele innych, bardzo szybko zdobył ogromne uznanie tamtejszego środowiska jazzowego, rozpoczynając współpracę z największymi mistrzami tego gatunku (wsród nich występy i nagrania m.in. Cliff Barbaro, Keter Betts, Bobby „Blue” Bland, Ravi Coltrane, Franka Fostera, Winard Harper, Jimmy Heath, Vincent Herring, John Hicks, Charli Persip, Ralph Peterson, Lonnie Plaxico, Bobby Short, Cedar Walton, Frank Wess, Nancy Wilson i The Skatalites).


Pelt często występuje u boku cenionych zespołów jak: The Village Vanguard Orchestra i Duke Ellington Big Band, jest także członkiem Lewis Nash Septet oraz The Cannonball Adderley Legacy z występującym gościnnie Louis Hayes. Jako lider, Pelt nagrał dziesięć płyt, koncertował na całym świecie z własnymi różnymi zespołami, pojawiając się na wielu festiwalach i estradach jazzowych.

Nagrania i występy Pelta przyniosły mu uznanie krytyków, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nat Hentoff, legendarny publicysta jazzowy i producent, wyróżniał Jeremy Pelta w the Wall Street Journal. Przez pięć lat z rzędu Downbeat Magazine i Jazz Journalist Association tytułował Pelta wschodzącą gwiazdą trąbki.

Pelt obecnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych i Europie, promując swoje najnowsze wydawnictwo „Jeremy Pelt: The Artist”.

Terminy polskich koncertów:

  • 09.04. – NOSPR, Katowice
  • 10.04. – Kawiarnia FAMA, Białystok
  • 11.04. – Sala kameralna im.Marii Fołtyn ZSM w Radomiu
  • 12.04. – Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej, Legnica
  • 13.04. – 12on14 Jazz Club, Warszawa

Artysta po koncercie spotka się z fanami i będzie podpisywał płytę.