Angélique Kidjo na albumie „Celia” sięga do afrykańskich korzeni królowej salsy – Celii Cruz. Jest to płyta, którą artystka oddaje cześć najbardziej popularnej artystce latynoskiej XX wieku, znanej jako „Królowa Salsy”. Angélique sięga tutaj do afrykańskich korzeni Cruz, przedstawiając jej kompozycje zupełnie na nowo, w zaskakującym stylu, pełnym brzmień i rytmów z Kuby, Afryki i Środkowego Wschodu. 

Album „Celia” będzie miał premierę 19 kwietnia.

Na albumie pojawili się tacy muzycy, jak Tony Allen (perkusja), Meshell Ndegeocello (bas), Dominic James (gitara), brytyjski saksofonista Shabaka Hutchings ze swoim zespołem Sons of Kemet oraz Gangbé Brass Band z Beninu. Album został nagrany w Nowym Jorku i Paryżu, wyprodukowany i zaaranżownay przez Davida Donationa i zmiksowany przez Russella Elevado (D’Angelo, Kamasi Washington). 

Celia Cruz urodziła się w Havanie w 1925 roku, lecz wyjechała do USA gdy Fidel Castro przejął władzę na Kubie w 1959 roku. W 1966 roku dołączyła do orkiestry Tito Puente, a jej nagrania dla wytwórni Fania pomogły ukształtować jej muzyczne dziedzictwo. Cruz wydała ponad 60 albumów, z których 23 pokryły się złotem. Otrzymała Narodowy Medal Sztuki, 6 nagród GRAMMY, nagrodę GRAMMY Lifetime Achievement Award, a jej podobizna znalazła się na specjalnym amerykańskim znaczku pocztowym.


Angélique Kidjo została uznana przez The Guardian za jedną ze 100 najbardziej wpływowych kobiet świata oraz nazwana „Pierwszą Divą Afryki” przez magazyn Time. Jej ostatnia płyta z 2018 roku, nowa wersja albumu Talking Heads „Remain In Light” uznana została za „wizjonerską” przez NPR Music i „jeden z najbardziej energetycznych albumów roku” przez The Washington Post. Doprowadziło to do występu w programie Jimmy Kimmel Live oraz wywiadu z Davidem Byrne’m na The New Yorker Radio Hour. W listopadzie wystąpiła dla 70 dygnitarzy i głów państw na ceremonii z okazji stulecia zakończenia I Wojny Światowej przy Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Album można już zamawiać w przedsprzedaży.