Festiwal „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” to jedno z najważniejszych wydarzeń jazzowych w Polsce. Tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu zainauguruje swoim najnowszym projektem, wirtuoz gitary – John McLaughlin & The 4th Dimension (pierwszy i jedyny koncert w Polsce). W następnych dniach wystąpią: po raz pierwszy w Krakowie Kandace Springs (27 kwietnia),Joachim Mencel Quintet (28 kwietna), Adam Bałdych Quartet (29 kwietnia).

  • 16 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71, JOHN McLAUGHLIN  & The 4th Dimension

John McLaughlin – legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Davisa, Ala Di Meoli i Paco De Lucia, Alexisa Kornera.  Jego muzyka obejmuje wiele gatunków jazzu, które łączył z elementami rocka, flamenco i bluesa, hinduską muzyką klasyczną i zachodnią muzyką klasyczną, by stać się jedną z pionierskich postaci muzyki fusion. Został sklasyfikowany na 49 miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone, znalazł się także na liście 75 Great Guitarists magazynu Down Beat w kategorii Modern Jazz Maestros oraz na 63 pozycji listy 100 najlepszych gitarzystów magazynu Guitar World; Jeff Beck i Pat Metheny nazwali go  najlepszym żyjącym gitarzystą. Solo McLaughlina z utworu Miles Beyond na albumie Live at Ronnie Scott 2017, nagranym przez formację John McLaughlin &The 4th Dimension, zdobyło nagrodę Grammy w 2018 za najlepsze improwizowane jazzowe solo. 

  • 27 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26, wystąpi KANDACE SPRINGS.

„Indigo”Amerykańska wokalistka i pianistka, uważana za jeden z najciekawszych współczesnych głosów. Wyrafinowana mieszanka jazzu, soulu, R&B, popu, a nawet muzyki klasycznej.Prince powiedział kiedyś, że Kandace Springs „ma głos, który mógłby stopić śnieg”.  Jej pierwszy brytyjski występ był wyprzedany na EFG London Jazz Festival , kiedy ukazał się jej debiutancki album Soul Eyes wydany przez prestiżowe Blue Note.Gregory Porter, który wystąpił po raz pierwszy w Polsce na Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” rekomenduje nam dzisiaj znakomitą wokalistkę o czarownym głosie – Kandace Springs. Artystka będzie promowała w Polsce swój nowy album „Indigo”.

  • 28 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 wystąpi JOACHIM MENCEL QUINTET – ARTISENA 

Projekt to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowoczesnego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to idiom tańca wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki. Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla inspirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniejszości etnicznych. Wśród utworów jest m.in: polonez, oberek, kujawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słuchacza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu. Kompozytor do swojego zespołu zaprosił muzyków grających na perkusji, kontrabasie, skrzypcach i gitarze, a sam zasiada przy fortepianie oraz gra na lirze korbowej – instrumencie mającym swoją bogatą historię w polskiej muzyce ludowej. Przygotowany przez muzyków program Joachim Mencel Artisena dedykowany jest miłośnikom muzyki jazzowej oraz wszystkim tym, którzy szanują i kochają muzykę tradycyjną. Tradycyjna muzyka ludowa nie jest sztuką muzealną. Jest to żywa muzyka, która wciąż podlega ewolucji. Ten projekt tworzy kolejną, nową część historii tej muzyki. W kwietniu 2018 ukazała się płyta zespołu Joachim Mencel Quintet „Artisena” w wydawnictwie For Tune.  

  • 29 kwietnia 2019, godz. 20.00, Krakowski Teatr VARIETE, ul. Grzegórzecka 71 wystąpi ADAM BAŁDYCH QUARTET – SACRUM / PROFANUM.

SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC. SACRUM PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie, „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno – interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem,

„Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu- Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji będzie miał swoją premierę 29 marca 2019r.

  • 30 kwietnia 2019, godz. 20.00, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26 2019 Tribute To Komeda.

2019 rok został ogłoszony przez UNESCO ROKIEM KOMEDY. 23 kwietnia 2019 roku mija 50 lat od śmierci genialnego kompozytora, pianisty – KRZYSZTOFA KOMEDY.  Festiwal z tej okazji zaprezentuje projekt wybitnego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, który postanowił zaaranżować utwory Komedy na nowo.