Warszawa, Katowice i Kraków – to ostatnie przystanki na trasie koncertowej Skalpel Big Band. Zespół wystąpi w tych miastach w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę. Koncerty zostaną zarejestrowane z myślą o wydaniu płyty live. 

Podczas tournée dostępne jest wyjątkowe wydawnictwo – kompatkowa EP z fragmentami prapremierowego występu Skalpela w bigbandowym składzie w poznańskiej Aula Nova. Niedawno zespół wypuścił drugiego singla – „Sunset”.


Lutowa część tournée Skalpel Big Band spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, która tłumnie wypełniła sale koncertowe. Z początkiem kalendarzowej wiosny – kolejna okazja do spotkania z tym niezwykłym przedsięwzięciem. 22 marca – siedemnastoosobowy skład wystąpił w warszawskim klubie Palladium, dzisiaj wystąpi w katowickim P23, a 23 marca – w krakowskim „Studio”.

Duet Skalpel zyskał rozgłos i uznanie – także na Zachodzie – dzięki płytom „Skalpel” i „Konfusion”, na których didżeje Marcin Cichy i Igor Pudło przełożyli na współczesny język muzyczny jazzowe brzmienia sprzed ponad pół wieku. Bigbandowe wcielenie to zupełnie nowa jakość ich muzyki. Nie byłoby tego projektu bez Patryka Piłasiewicza, młodego aranżera i kompozytora. To właśnie on zaproponował Skalpelowi rozpisanie utworów na orkiestrowy skład. Ciekawe są początki fascynacji Patryka muzyką duetu. Działo się to w… Wenecji podczas pleneru fotograficznego. 

– Wśród malowniczych sklepów, antykwariatów i galerii znalazłem niecodzienny warsztat jubilerski. A w środku wystawa z mnóstwem pięknych przedmiotów: miniaturowych rzeźb stworzonych z zardzewiałej stali, blachy, miedzi, fragmentów mechanizmów, cyferblatów i zegarowych werków. Zza uchylonych drzwi dobiegała muzyka równie niesamowita jak wytwory tajemniczego architekta rdzy i czasu. Wszedłem do środka. Zacząłem uważniej przysłuchiwać się dźwiękom. Zapytałem jubilera o muzykę. „To Skalpel – zespół z Polski. Najlepszy zespół jaki znam, a znam ich wiele”. Zdziwił się, że jestem z Polski, a nie znam ich muzyki. Po powrocie do kraju kupiłem płytę, którą znam dziś na pamięć –wspomina Patryk Piłasiewicz. 

Bilety na marcowe koncerty Skalpel Big Band są dostępne w ogólnopolskich sieciach sprzedaży

  • 22.03.2019, godz. 20:00 – WARSZAWA, PALLADIUM
  • 23.03.2019, godz. 20:00 – KATOWICE, FABRYKA PORCELANY – P23
  • 24.03.2019, godz. 20:00 – KRAKÓW, KLUB STUDIO